Spring - Löpning För Alla
omslag_spring

Aktuellt nummer

Spring / Nr 2 / 2016
Allt om View Strömstadmilen 2016

Löparkalendern 2015

Spring ger ut den mest kompletta långloppsguiden i Sverige.

Totalt presenteras över 500 lopp som arrangeras i Sverige under 2015. Ni hittar när loppet ni letar efter avgörs, var det springs och vilka distanser det rör sig om. Att vara med i Löparkalendern är helt kostnadsfritt. Saknar ni något lopp eller om ni som arrangör vill synas bättre med er logga i kalendern ta kontakt med Erik Alnervik (erik.alnervik@springlfa.se).

Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December
Datum Loppet Distans Plats Arrangör
Januari
fredag 16 januari Sandsjöbacka Trail - 26 km reflexbana 26 km Göteborg Nedevska Coaching
lördag 17 januari Sandsjöbacka Trail - 22/44 km 22 km - 44 km Göteborg Nedevska Coaching
lördag 17 januari Vintercupen 2 km - 8 km Visby Roma IF
söndag 18 januari Sandsjöbacka Trail - 34/82 km 34 km - 82 km Göteborg Nedevska Coaching
lördag 24 januari Winter Run 10 km Göteborg Göteborg-Majorna OK
lördag 31 januari Winter Run 10 km Stockholm Löparakademin IF
Till toppen
Februari
lördag 7 februari Vintercupen 2 km - 8 km Visby Roma IF
lördag 21 februari Vintercupen 2 km - 8 km Visby Roma IF
lördag 28 februari Åhus TrailRun 5 km - 10 km Åhus/Skåne Pan-Kristianstad
Till toppen
Mars
söndag 8 mars Lidalöpet Runt sjön Getaren, ca 10 km Tullinge/Stockholm Sträcklöpet
söndag 8 mars Stävie trail 6,5 - 13 km Furulund/Skåne movesome
lördag 14 mars Vintercupen 2 km - 8 km Visby Roma IF
lördag 14 mars GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Uddevalla Uddevalla SK
lördag 14 mars Maxi-löpet 5 km – 10 km Bromölla/Skåne Ryssbergets IK
lördag 14 mars Vårtävlingarna 8 km Skatås, Göteborg Solvikingarna
söndag 15 mars Winterrun 1,5 km – 10 km Östersund, Jämtland Beaktiv och Träna med glädje
söndag 15 mars Två Sjöar Runt 2,4 km – 16,7 km Sundbyberg, Stockholm Sundbybergs IK
söndag 15 mars GöteborgsVarvets seedningslopp GöteborgsVarvets seedningslopp Helsingborg 10 km Helsingborg IS Göta
lördag 21 mars GöteborgsVarvets seedningslopp 10 km Mantorp/Östergötland IK Akele
lördag 21 mars Annelundsrundan 5 km – 10 km Ljungby/Kronoberg FK Finn
lördag 21 mars Tough Viking 5 km Åre/Jämtland Tough Viking
lördag 21 mars Vårtävlingarna 16 km – 32 km Skatås, Göteborg Solvikingarna
lördag 21 mars Ursviks Ultra 15 – 75 km Sundbyberg, Stockholm Stockholm Multisport
söndag 22 mars GöteborgsVarvets seedningslopp 10 km Göteborg Göteborgs FIF
lördag 28 mars Boot Camp Challenge 5 km Stenungsbaden/Bohuslän Milfit Sweden AB
lördag 28 mars Startmilen 5 km – 10 km Örebro/Närke IF Start
lördag 28 mars Marslöpet 11,36 km Halmstad, Halland Halmstads Kanotklubb
lördag 28 mars Loxodonta Borlänge Ultra 6 H 6-timmarslopp Borlänge/Dalarna Borlänge Löparklubb
lördag 28 mars VäggaTrensumVarvet 21 km Karlshamn/Blekinge Backvägens LöpSällskap
söndag 29 mars Premiärmilen 5 km – 10 km Frescati/Stockholm Hässelby SK/ Spårvägens FK
Till toppen
April
fredag 3 april Ryssbergsloppet 5,1 km – 12,9 km Sölvesborg/Blekinge Ryssbergets IK
fredag 3 april Påskmilen, Tanumshede 5 km Tanumshede/Bohuslän Tanums IF
lördag 4 april Göingefejden TrailRun 5 km - 10 km Immeln/Skåne FK Göingarna
måndag 6 april Enhörnas Påsksmäll 1 km – 10 km Enhörna/Södertälje Enhörna IF
måndag 6 april Hallarydsloppet 9,8 km – 21,1 km Hallaryd/Kronoberg IF Hallaryd
måndag 6 april Ultrapåsken 55 km Sigtuna/Stockholm
lördag 11 april TOM, Trail och mustasch 11 km – 29 km Motala/Östergötland Bergslöparna
lördag 11 april Kvantumloppet 3,4 km – 10 km Huddinge/Stockholm Huddinge AIS
söndag 12 april Slottsmilen & Brukslunken 2 km – 10 km Norrtälje/Stockholm Rånäs 4H
söndag 12 april TIF-terrängen 1 km – 6,05 km Trollhättan/Bohuslän Bohus IF Friidrott
onsdag 15 april Örebro AIK Halvmarathon 21,1 km Örebro/Närke Örebro AIK
fredag 17 april – 19 april Åda Wild Boar 3 km – 53 km Trosa/Södermanland Art of running/Salomon trail tour
lördag 18 april Premiärloppet 5 km – 10 km Göteborg/Västra Götaland Sävedalens AIK
lördag 18 april Skärgårdsmilen 10 km Hönö/Västra Götaland Hönö IS
lördag 18 april EKOTRAIL Sparbanken Syd 12 km - 21,1 km Österlen/Skåne EKOtrail Österlen
lördag 18 april Nordic Classic Run 5 km - 21,1 km Visby Nordic Sport Event
lördag 18 april SM-Milen 10 km Malmö/Skåne Svensk Friidrott
lördag 18 april Springcross 5 km – 10 km Stockholm Hässelby SK och Spårvägens FK
lördag 18 april Volvo Arvika Halvmara 21,1 km Arvika/Värmland Set Sail IF
lördag 18 april Skälbyloppet 1,4 km – 8,3 km Kalmar Högby IF
lördag 18 april Täby Extreme challenge 50-200 miles Täby/Stockholm IF Linnéa
lördag 18 april Kungsbackaloppet 1,6 km – 42,2 km Kungsbacka/Halland IF Rigor
söndag 19 april Älglöpet 5 km – 10 km Hyltebruk/Halland Rydö ASK
söndag 19 april Heleneholms halv- och helmarathon 21,1 km – 42,2 km Malmö/Skåne Heleneholms IF
tisdag 21 april UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
tisdag 21 april Stockholm park running 1 5 km Stockholm Performance by health
lördag 25 april Skövdeloppet 5 km – 21,1 km Skövde/Västra Götaland IFK Skövde
lördag 25 april Kungälvsloppet 8 km – 18 km Kungälv/Västra Götaland Kungälvslöpning
lördag 25 april Porsörundan 5 km – 10 km Porsön/Luleå Lulekamraternas MLK
lördag 25 april Kumla Stadslopp 500 meter – 10 km Kumla/Närke Kumla Skidförening
lördag 25 april Atea Laxaloppet 5 km – 10 km Halmstad/Halland IFK Halmstad
lördag 25 april Lerumsloppet Lerumsloppet 1,6 km – 10 km Lerum/Västra Götaland Lerum Friidrott
lördag 25 april UT-Milen 5 km – 10 km Ulricehamn/Västra Götaland Ulricehamns OK
lördag 25 april SäterMaran 21,1 km – 42,2 km Säter/Dalarna Säters IF
lördag 25 april Women´s Health Halvmarathon 21,1 km Djurgården/Stockholm Spårvägens FK/Hässelby SK
lördag 25 april Kvarnloppet 5 km – 10 km Jakobsberg/Stockholm Skavsåret IF/Team Järfälla
lördag 25 april Tough Viking 8 km Slottsskogen/Göteborg Tough Viking
lördag 25 april Munkastigen Trail Run 44 km Laxå/Närke Laxå OK
lördag 25 april Skrylleloppet - Lidingöloppet on Tour Lidingöloppet on Tour 3 km – 10 km Lund/Skåne Björnstorps IF
söndag 26 april Aktivitus Trail Run 14 km Partille/Göteborg Aktivitus
söndag 26 april Salomon City Trail 7 km- 14 km Stockholm IF Urban Trail Sweden
söndag 26 april Landsjön Runt 2 km – 12,5 km Huskvarna/Småland IK Vista
söndag 26 april Valborgsruset 5 km Torsby/Värmland Stjerne IF
tisdag 28 april Stockholm park running 2 5 km Stockholm Performance by health
onsdag 29 april Cityloppet Linköping 5 km – 10 km Linköping/Östergötland Frisk Sport & Fitness
Till toppen
Maj
fredag 1 maj RISEN-loppet RISEN-loppet 5 km – 10,7 km Gernarp/Skåne Genarps IF
fredag 1 maj Danderydsloppet 1 km – 10 km Danderyd/Stockholm Danderyds SK-Friidrott
fredag 1 maj Växjöloppet 4 ,7 km – 10 km Växjö/Kronoberg IFK Växjö
lördag 2 maj Slottsloppet 8,5 km – 13,5 km Allingsås/Västra Götaland Sollebrunns AIK
lördag 2 maj Humlestafetten 3,9 km – 7,8 km Bromölla/Skåne Ryssbergets IK/Bromölla Rotaryklubb
lördag 2 maj Soteleden TerrängMarathon 12 km – 44 km Bovallstrand/Bohuslän IK Granit
lördag 2 maj Toughest Toughest 8 km Malmö/Skåne Toughest
lördag 2 maj Näsetloppet 2,5 km – 10, 55 km Göteborg/Västra Götaland Näsets IK
lördag 2 maj Friskishalvan 10 km – 21 km Jönköping/Småland F&S Jönköping
lördag 2 maj Aros Marathon 42,2 km Uppsala Aros Marathon
lördag 2 maj Lidköpings Stadslopp 1,2 km – 10 km Lidköping/Västra Götaland Lidköping IS
lördag 2 maj Gävle halv&kvartsmarathon 10, 6 km – 21,1 km Gävle Hemlingby LK/Gävle GIK/IF Skade
lördag 2 maj Sunne halv & helmarathon 21,1 km – 42,2 km Sunne/Värmland Sunne LK
lördag 2 maj Strömmingsloppet 1,5 km – 10 km Vaxholm/Stockholm Vaxholms Kastell
lördag 2 maj Springtime Mariestads Stadslopp 3,5 – 10 km Mariestad/Västra Götaland Korpen Mariestad
lördag 2 maj Vattudalsloppet 5 km – 42,2 km Strömsund/Jämtland Vattudalens LDK
lördag 2 maj Nacka Halvmarathon 500 meter – 21,1 km Nacka/Stockholm Saltjöbadens IF
lördag 2 maj Ältasjön Runt 825 m – 13,3 km Älta/Nacka/Stockholm Älta IF
lördag 2 maj Wedevågsloppet 10 km Vedevåg/Närke Wedevågs IF
söndag 3 maj Ältasjön Runt 825 m - 13.3 km Ältasjön/Stockholm Älta IF
söndag 3 maj Sydkustloppet 21,1 km Trelleborg/Skåne IFK Trelleborg Friidrott
söndag 3 maj Vårmilen 10 km Lidingö/Stockholm IFK Lidingö
söndag 3 maj Lidingö Ultra 26 km – 50 km Lidingö/Stockholm IFK Lidingö
söndag 3 maj Wings for life world run Wings for life world run Så långt som du hinner Kalmar/Öland Högby IF
söndag 3 maj Tunaterrängen 2,5 km – 10 km Boränge/Dalarna Stora Tuna LK
måndag 4 maj VårRuset 5 km Malmö/Skåne Malmö AI
tisdag 5 maj Sparbanksloppet 700 m - 9,4 km Glimåkra/Skåne FK Göingarna
tisdag 5 maj UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
tisdag 5 maj VårRuset 5 km Halmstad/Halland Halmstad OK
tisdag 5 maj Dahlöfs Mosse Runt 10 km Trollhättan/Västra Götaland LK TV-88
tisdag 5 maj Stockholm park running 3 5 km Stockholm Performance by health
onsdag 6 maj Superloppet 5 km Skärblacka/Östergötland OK Denseln
onsdag 6 maj VårRuset 5 km Växjö/Kronoberg IFK Växjö
onsdag 6 maj Röboloppet 5 km – 10 km Uppsala/Uppland IF OLGY Uppsala
torsdag 7 maj VårRuset 5 km Jönköping/Småland IK Hakarpspojkarna
lördag 9 maj Laxaloppet 5 - 10km Mörrum/Blekinge Mörrums Gois Fotboll
lördag 9 maj Borås Action Run 7,5 km Borås XSport AB
lördag 9 maj Välgörenhetsflåset 2,5 - 5 km Umeå Idrottsvetenskapliga föreningen Umeå universitet
lördag 9 maj Straffrundan springskytte 4 km – 5 km Östermalms IP/Stockholm TWE&KLE
lördag 9 maj Ölands Kyrkstafett 23 km - 63 km Färjestaden/Öland Högby IF
lördag 9 maj Lejonbragden 50 km – 100 km Lund/Skåne Lejonbragden
lördag 9 maj Östhammar Stadslopp 1 km – 12,5 km Östhammar/Uppsala Östhammar Friidrott
lördag 9 maj Borås actionrun 7,5 km Borås/Västra Götaland Xsport AB
lördag 9 maj Kungsholmen Runt 1 km – 21,1 km Stockholm FK Studenterna
lördag 9 maj Sjömarksloppet 2 km – 10 km Sjömarken/Västergötland Sjörmarkens IF
lördag 9 maj Springtime 5 km – 10 km Helsingborg/Skåne IFK Helsingborg
lördag 9 maj Wärnamo Kvartsmarathon 10,55 km Värnamo/Småland Wärnamo SK
lördag 9 maj Lundaloppet 1 km – 10 km Lund/Skåne IFK Lund
lördag 9 maj Tough Viking 7 km Hagaparken/Stockholm Tough Viking
lördag 9 maj The Color Run 5 km Linköping/Östergötland The Color Run
söndag 10 maj Dryga Milen 10 km Umeå Täfteå Idrottsklubb
söndag 10 maj Kanallöpet 5 km – 21,1 km Ljungsbro/Borensberg Borensbergs IF/Vreta SOMK
söndag 10 maj Hässleholms Tjejmil 10 km Hässleholm/Skåne Hässleholms OK
söndag 10 maj ICA-Loppet 2 km – 21,1 km Sundsvall/Västernorrland Sundsvalls FI
söndag 10 maj Mölnlyckeloppet 3 km – 10 km Mölnlycke/Västergötland Sjövalla FK
måndag 11 maj The Run 5 km – 10 km Uppsala/Stockholm Club Run och OK Linné
måndag 11 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Karlskrona/Blekinge KA2
måndag 11 maj VårRuset 5 km Göteborg/Västra Götaland IK Vikingen
tisdag 12 maj Stockholm park running 4 5 km Stockholm Performance by health
tisdag 12 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Malmö/Skåne Heleneholms IF
tisdag 12 maj The Run 5 km – 10 km Stockholm Föreningen Club Run
tisdag 12 maj VårRuset 5 km Vänersborg/Västra Götaland Vänersborgs SK
onsdag 13 maj The Run 5 km – 10 km Västerås/Västmanland Club Run
onsdag 13 maj Arenamilen Arenamilen 10 km Vallentuna/Stockholm Vallentuna FIK
torsdag 14 maj Falkloppet 5,4 - 10 km Falkenberg/Halland Falkenberg Allstars
torsdag 14 maj Medåkersloppet 2,5 - 12 km Arboga/Västmanland Medåkers IF
torsdag 14 maj Väserundan 7,5 km Väse/Värmland IFK Väse
torsdag 14 maj Milterrängen 10 km Tibro/Västra Götaland Tibro AIK Friidrott
torsdag 14 maj Lidingöloppet on Tour 10 km Skellefteå/Västerbotten Skellefteå AIK
torsdag 14 maj Oppebylöpet 800 meter – 10 km Nyköping/Södermanlnad LK Nyköpings Runners
torsdag 14 maj Ottarsloppet 1,5 km – 21 km Vendel/Uppland IK Rex
torsdag 14 maj Gullviveloppet 1 km – 10 km Brösarp/Skåne Andrarums IF
torsdag 14 maj Arlajoggen 3 km – 10 km Ås/Jämtland Jämtland-Härjedalens friidrottsförbund
torsdag 14 maj Kolmårdstrailen 500 m – 21 km Norrköping/Östergötland Kolmårdstrailen
lördag 16 maj Norra Djurgårdsstadsloppet 1,5 - 10 km Stockholm Värtans IK
lördag 16 maj Limsjön Marathon 42,2 km Leksand/Dalarna Jonna Bodin Hansen
lördag 16 maj Run for your lives 5 km Örebro/Närke Batalj
lördag 16 maj Toughest Toughest 8 km Umeå/Västerbotten Toughest
lördag 16 maj Hälleforsterrängen 940 m – 10 km Hälleforsnäs/Södermanland Hällefors LK
lördag 16 maj Vilden X-Trail 2,8 km – 10 km Taberg/Småland Jönköpings OK
söndag 17 maj Säbysjön Runt 10,5 km Barkarbystaden/Stockholm Järfälla OK
söndag 17 maj Lidingöloppet on Tour 10 km Nyköping/Södermanlnad Nyköping
måndag 18 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Hudiksvall/Gävleborg Strands IF
måndag 18 maj VårRuset 5 km Gävle/Gävleborg Gefle IF
tisdag 19 maj UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
tisdag 19 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Uppsala Uppsala IF
tisdag 19 maj Grabbhalvan 5 km Örebro/Närke Nerikes Friidrottsförbund
tisdag 19 maj Linnealunken 5 km Nybro/Småland Glasrikets RC
tisdag 19 maj VårRuset 5 km Västerås/Västmanland Västerås FK
onsdag 20 maj Herrmilen, Tjejmilen, Tösabiten, Grabbhalvan 5 km – 10 km Emmaboda/Småland Korpen Emmaboda
onsdag 20 maj Arenamilen 10 km Vallentuna/Stockholm Vallentuna FIK
onsdag 20 maj Tjejloppet Original 2,5 km – 10 km Kristianstad/Skåne Härlövs IF
onsdag 20 maj Grabbhalvan 5 km Norrköping/Östergötland IK Norrköpings Friidrott
onsdag 20 maj StafettVarvet 5 x 4 km Göteborg/Västra Götaland Göteborgs FIF
onsdag 20 maj VårRuset 5 km Örebro/Närke KFUM Örebro Friidrott
onsdag 20 maj Tjejruset 5 km Falun/Dalarna Falu IK
torsdag 21 maj Stockholm Urban Mile 5 - 10 km Stockholm Intersport Challenge
torsdag 21 maj VårRuset 5 km Karlstad/Värmland IF Göta Karlstad
torsdag 21 maj Milspåret 10 km Stockholm Stockholms Studenters IF/Spårvägens FK
torsdag 21 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Linköping/Östergötland IK Akele
torsdag 21 maj Spring en mil vinn en bil 10 km Östersund/Jämtland Östersunds SK
fredag 22 maj Strandmilen 700 m – 10 km Hultsfred/Småland Hultsfreds LK
lördag 23 maj Skärholmsloppet 5 km Skärholmen/Stockholm Löparakademin
lördag 23 maj Tolvanloppet 150 m – 12 km Bromma/Stockholm Bromma IF
lördag 23 maj GöteborgsVarvet 21,2 km Göteborg/Västra Götaland Göteborgs FIF
lördag 23 maj Toughest Toughest 8 km Stockholm Toughest
lördag 23 maj Stockholms Brantaste 3,3 km Hammarby/Stockholm Stockholms Brantaste IF
lördag 23 maj Scaniamilen 10 km Oskarshamn/Småland Oskarshamns SK
lördag 23 maj Luleå Stadsmara 21,1 km Luleå/Norrbotten Studentidrotten Luleå
lördag 23 maj Amnestyloppet 5 km – 10 km Hellasgården/Stockholm Amnesty International Stockholm
lördag 23 maj England Runt 1,7 km – 10 km Markaryd/Småland Markaryds FK
lördag 23 maj The Color Run 5 km Stockholm The Color Run
söndag 24 maj Balingsnäsloppet 1 - 8 km Huddinge/Stockholm Barn & Föräldrar på Balingsnässkolan
söndag 24 maj Nydalsrundan 8,5 km Umeå/Västerbotten Umeå Universitet
söndag 24 maj Täbyloppet 500 meter – 10 km Täby/Stockholm Täby IS
söndag 24 maj Täbyloppet 500 meter – 10 km Täby/Stockholm Täby IS
måndag 25 maj The Run 5 km – 10 km Kumla/Närke Club Run
måndag 25 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Borlänge/Dalarna Kvarnsvedens GOIF
måndag 25 maj VårRuset 5 km Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
tisdag 26 maj The Run 5 km – 10 km Kinnekulle/Skåne Club Run
tisdag 26 maj Tjejknäcken 5,6 km Rörum/Skåne Simrishamns AIF/F&S Simrishamn
tisdag 26 maj VårRuset 5 km Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
onsdag 27 maj Blodomloppet 5 km – 10 km Umeå/Västerbotten Korpföreningen Västerbottens veteraner
onsdag 27 maj Drottning Margaretaloppet 5 km Kalmar/Småland Kalmar SK
onsdag 27 maj VårRuset 5 km Uppsala Korpen Uppsala Motionsidrottsförening
torsdag 28 maj Sankt Hans Extreme 5 km – 10 km Lund/Skåne Lunds OK
torsdag 28 maj VårRuset 5 km Norrköping/Östergötland GoIF Tjalve
fredag 29 maj Eksjö Stadslopp 10 km Eksjö/Småland Eksjö Södra IK
fredag 29 maj BUM 50 Miles 47 km – 80 km Borås/Västra Götaland SOK Knallen
lördag 30 maj Säffle Stadslopp 10 km Säffle/Värmland Säffle FF
lördag 30 maj Vildhusloppet 11 km - 21km Hammarstrand/Jämtland Hammarstrands XC
lördag 30 maj Gällivare rör på sig 5 km Gällivare/Lappland Gällivare SK
lördag 30 maj Broloppet 1 km – 10 km Sölvesborg/Skåne Ryssbergets IK och Brosö OK
lördag 30 maj ASICS Stockholm Marathon 42,2 km Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
lördag 30 maj Änglamilen 10 km Ängelholm/Skåne Ängelholms IF
lördag 30 maj Trailrunning Sotarblixt 5 km – 11 km Arvika/Värmland Set Sail IF
söndag 31 maj Lindomeloppet 2 km – 6 km Lindome/Göteborg Lindomeprojektet
söndag 31 maj Älvsjöloppet 2 km – 8 km Älvsjö/Stockholm OK Älvsjö Örby
Till toppen
Juni
måndag 1 juni Blodomloppet 5 km – 10 km Göteborg Örgryte IS
måndag 1 juni Rallarrundan 5 km Hallsberg/Närke OK Tisaren
måndag 1 juni VårRuset 5 km Luleå/Norrbotten Studentidrotten Luleå
tisdag 2 juni UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
tisdag 2 juni Blodomloppet 5 km – 10 km Djurgården/Stockholm IFK Lidingö
tisdag 2 juni VårRuset 5 km Umeå/Norrbottem IFK Umeå
onsdag 3 juni Blodomloppet 5 km – 10 km Djurgården/Stockholm IFK Lidingö
onsdag 3 juni Fjugestaloppet 200 m– 5 km Fjugesta/Närke Fjugesta IF
onsdag 3 juni VårRuset 5 km Sundsvall/Västernorrland Sundsvalls OK
onsdag 3 juni Tjejlunken 6 km Vetlanda/Småland OK Njudung
torsdag 4 juni VårRuset 5 km Östersund/Jämtland Trångsvikens IF
fredag 5 juni Karnevalsloppet 600 m - 8 km Avesta/Dalarna Avesta OK
fredag 5 juni Österåkersmilen Österåkersmilen 1 km – 10 km Åkersberga/Stockholm OK Österåker
fredag 5 juni Råda ultra natt 6-timmarslopp Lidköping/Västergötland Lidköpings VSK
fredag 5 juni Nya Vimmerbyloppet 10 km Vimmerby/Småland Vimmerby SK
lördag 6 juni Bjerredsloppet 5,6 km - 10 km Bjärred/Skåne Löparklubben Ankaret
lördag 6 juni Fiskebäcksloppet 2 km - 10 km Göteborg Göteborgs Räddningsmission
lördag 6 juni Bryggrundan Bryggrundan 5 km - 10 km Smögen/Bohuslän Smögens IF
lördag 6 juni Hallands Ultra 50K 50 km Halmstad Halmstad OK
lördag 6 juni Rödebyloppet 400 m – 10 km Rödeby/Blekinge OK Dacke
lördag 6 juni Skomakareloppet 300 m – 9 km Misterhult/Småland Misterhults AIS
lördag 6 juni Ekebyloppet 5 km – 10 km Ekeby/Uppsala Ekeby Hälsocenter/Friskis&Svettis/OK Linné
lördag 6 juni Linköping Halvmarathon 21,1 km Linköping/Östergötland IF Linrace, Ekängens IF
lördag 6 juni Bålstaloppet 2 km – 8 km Bålsta/Uppsala Långskubbarna
lördag 6 juni Carlsborgs Fästningsflås 2 km – 10 km Karlsborg/Västergötaland SOK Träff
lördag 6 juni Möbelriket Trailrun 5 km – 10 km Lammhult/Småland OK Norrvirdarna
lördag 6 juni Karnevalsloppet 600 m – 8 km Avesta/Kronoberg Avesta OK
lördag 6 juni Båstadloppet 1 - 10km Båstad/Skåne Båstads GoIF
lördag 6 juni Strandjoggen 5 km Uddevalla/Västra Götaland Uddevalla IS
lödag6 juni Paradisloppet 10 km Ingarö/Stockholm Ingarö IF
lördag 6 juni Friskusloppet 1 km – 10 km Varberg/Halland FK Friskus-Varberg
lördag 6 juni Navåsterrängen 800 meter – 13,6 km Björketorp/Västra Götaland Navåsens FK
lördag 6 juni Karolinerjoggen 1 km – 14 km Dals Rostock/Västra Götaland OK Kroppefjäll
lördag 6 juni Ludvika Stadslopp 6 km – 10 km Ludvika/Dalarna Ludvika FFI
lördag 6 juni Skatås Ryggar 6 km – 21 km Skatås/Göteborg STT Skatås
lördag 6 juni Fellingsbrovarvet 2 km – 12 km Fellingsbro/Västmanland Fellingsbro AIK
lördag 6 juni Hedesundarundan 1 km – 10 km Hedesunda/Gästrikland Hedesunda IF
lördag 6 juni Bryggrundan 1852 m – 10 km Smögen/Västra Götaland Smögens IF
söndag 7 juni Color Me Rad Color Me Rad 5 km Solvalla/Stockholm Color Me Rad
söndag 7 juni Alingsåsloppet 5 km – 10 km Alingsås/Västergötaland Skogshjortarnas OK
söndag 7 juni Hilldesborgsloppet 3,4 km – 7,3 km Landskrona/Skåne GF Idrott
tisdag 9 juni Tjejruset 5,2 km Gotland Gotlands FIF
tisdag 9 juni Bagisloppet 5-10 km Bagarmossen/Stockholm Skogsluffarnas OK
torsdag 11 juni Mälarenergi Stadslopp 5 km – 10 km Västerås/Västmanland Västerås FK
lördag 13 juni Böda beach run 1 km – 10 km Böda sand/Kalmar Högby IF
lördag 13 juni Flosjön-Esttjärn 21,1 km Gagnef/Dalarna Esttjärns Idrottsklubb
lördag 13 juni Jättelångt! 68 km Norrtälje/Stockholm Rånäs 4H
lördag 13 juni Indalsledenloppet 40,9 km – 85,7 km (stafett) Bispgården/Västernorrland indalsledenloppet.nu
lördag 13 juni Mönsterås Stadslopp 10 km Mönsterås/Småland Ålems OK
lördag 13 juni Karlstad Stadslopp Karlstad Stadslopp 10 - 21 km Karlstad/Värmland IF Göta Karlstad
lördag 13 juni Hedebyloppet 10 km Vagnhärad/Södermanland Enklaresport RC
lördag 13 juni Malmömilen 10 km Malmö/Skåne Malmö LF
lördag 13 juni Å-Loppet 10,55 km Eskilstuna/Södermanland IF Guif
lördag 13 juni Niliterrängen och Lapplands Långlopp 800 meter – 30 km Nilivaara/Norrbotten Nilivaara IS
lördag 13 juni Söder Runt 10 km Söder/Stockholm Huddinge AIS
lördag 13 juni Fröviloppet 750 m – 10 km Frövi/Närke Frövi IK
lördag 13 juni Urskogsloppet 19,7 km Björna/Ångermanland Björna IF
lördag 13 juni Lerum Vildmark 1,2 km – 18 km Lerum/Västra Götaland IK Lerum Friidrott
söndag 14 juni Rönnebergaloppet – Lidingöloppet on tour Rönnebergaloppet – Lidingöloppet on tour 10 km Lidingö/Stockholm Lidingöloppet
söndag 14 juni Tjejmarathon 50 km Roslagen/Stockholm Klubblöst
söndag 14 juni The Color Run 5 km Malmö/Skåne The Color Run
måndag 15 juni Lidingöloppet On Tour 10 km Gävle/Gävleborg Hemlingby LK
tisdag 16 juni UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
tisdag 16 juni Offerdalsmilen 1,5 km – 10 km Kaxås/Jämtland Offerdals SK
tisdag 16 juni Amazing Trail 10,5 km – 21 km Nacka/Stockholm Performance by health
tisdag 16 juni Kanalrundan 2 km – 5 km Söderköping/Östergötland Skogspojkarnas OK
fredag 19 juni Borejoggen 1,5 km – 8,5 km Bore/Värmland SK Bore
fredag 19 juni Orsakajt´n 800 meter – 25 km Orsa/Dalarna Orsa SK, Orsa IF
söndag 21 juni Nackhällerundan Nackhällerundan 1,8 km – 9,4 km Varberg/Halland OK Nackhe
onsdag 24 juni - 27 juni St Olavsloppet Stafett Östersund-Trondheim Sverige/Norge St Olavsloppet
fredag 26 juni - 27 juni Lappland Ultra 21,1 km – 100 km Adak, Malå/Västerbotten Adak sportklubb
fredag 26 juni Klövern Milen Klövern Milen 10 km Båstad/Skåne Båstad Marathon Klubb/IS Göta
fredag 26 juni Trosa Stadslopp 700 meter – 8,9 km Trosa/Södermanland Trosabygdens OK
fredag 26 juni Kisa Stadslopp 1 km – 5 km Kisa/Östergötland Kisa SK
lördag 27 juni Hallandsloppet 270 m – 10,5 km Vessigebro/Halland OK Gläntan
lördag 27 juni Salomon trail tour - Stockholm Trail 10 km – 46 km Johanneshov/Stockholm OK Ravinen/OK Södertörn
lördag 27 juni Rasta Båstad Marathon Rasta Båstad Marathon 21,1 km – 42,2 km, stafett Båstad/Skåne Båstad Marathon Klubb/IS Göta
lördag 27 juni Superior Race 5 – 18 km Kungsholmen/ Stockholm Superior Race
lördag 27 juni Runrundan Runrundan 1,1 km – 21,1 km Vallentuna/Stockholm Vallentuna FK
lördag 27 juni Kalmar Malkars 21,1 km Kalmar/Småland Högby IF
lördag 27 juni Semesterhalvmaran 21,1 km Kumla/Närke Kumla Skidförening
lördag 27 juni Arvika Stadslopp 500 m – 6 km Arvika/Värmland Set Sail IF
lördag 27 juni Nike Womens 10 k 10 km Stockholm Hässelby SK och Spårvägens FK
lördag 27 juni Jordgubbslunken 6 km – 11 km Rudskoga/Värmland Rudskoga IF
lördag 27 juni Kustmaran & Kristianopel Runt 0,9 km – 42,2 km Kristianopel/Blekinge Team Blekinge LF
söndag 28 juni Fysiotest Xtreme RUN Fysiotest Xtreme RUN 5 km - 10 km Båstad/Skåne Båstad Marathon Klubb/IS Göta
söndag 28 juni Hyttloppet 8,9 km Örebro/Närke Granbergsdals IF
Till toppen
Juli
onsdag 1 juli Hörby Marknadslopp 3,4 km – 12,6 km Hörby/Skåne Frosta OK
torsdag 2 juli Vansbro Halv-och Helmarathon 10,2 km – 43 km Vansbro/Dalarna Vansbro
torsdag 2 juli Roslagsnatta 800 meter – 5 km Rånäs/Stockholm Rånäs 4H
torsdag 2 juli - 4 juli Nya Vindelälvsloppet Nya Vindelälvsloppet stafett 350km Arena Vindelälven/Västerbotten Vindelälvsloppets IF
fredag 3 juli Startskottet/Jubileumsloppet 2 km -10 km Kristianstad/Skåne OK Pan Kristanstad
fredag 3 juli Festivalloppet 5 km – 10 km Forshaga/Värmland Sisu Forshaga SK Löpning
fredag 3 juli Byrundan 1,5 km – 8 km Gamleby/Kalmar Gamleby OK
fredag 3 juli Engelbrektslöpet 700 m -21,1 km Norberg/Västmanland Norbergs OK
lördag 4 juli Viby marathon 42,2 km Östansjö/Närke Östansjö SK
lördag 4 juli Extremloppet 6 km - 21 km och stafett Mellbystrand/Halland Korpen Laholm och Surfia
lördag 4 juli Magnus Ladulåsloppet 0,5 km - 10 km Ekerö/Stockholm Adelsö IF
lördag 4 juli Bocksten TrailRun 2 km - 20 km Åkulla/Halland Skarback Trail and Sports
lördag 4 juli The Gax 100 miles 100 miles (161,9 km) Ystad/Skåne Urban Ljungberg och Jan-Erik Ramström
lördag 4 juli Ljustern Runt 11km Säter/Dalarna Säter Triathlon
lördag 4 juli Engelbrektsstafetten 5 X 5 km (stafett) Norberg/Västmanland Norbergs OK
lördag 4juli Marknadsjoggen 800 meter – 12 km Pajala/Norrbotten Liviöjärvi IF
lördag 4 juli Grevskapsloppet 1,5 km – 10 km Visingsö/Jönköping Visingsö AIS
lördag 4 juli Strömstadmilen 1 km – 10 km Strömstad/Västra Götaland Strömstad Löparklubb
lördag 4 juli Åsaloppet 5,25 km – 10,30 km Åsa/Kungsbacka Åsa IF
lördag 4 juli 24 och 12-timmars Tidslopp Borås/Västergötland SOK Knallen
lördag 4 juli Kolmårdsrundan 2,5 km – 21 km Kvarsebo/Östergötland Kvarsebo IK
lördag 4 juli Kolmården Trail Marathon 42 km Kvarsebo/Östergötland Kvarsebo IK
söndag 5 juli Åmål Stadslopp 900 m – 10 km Åmål/Dalsland Unga Åmål och Spring Åmål
söndag 5 juli Gylleboloppet 4 km – 8 km Gyllebo/Skåne Gyllebo IF
måndag 6 juli Karhu Run 6 km Västervik/Småland Västerviks Ishockey Klubb
måndag 6 juli Riddarsprånget 500m - 10 km Hova/Västergötland SOK Unden
tisdag 7 juli Wallanderloppet 3 km – 6 km Ystad/Skåne Ystads IF
lördag 11 juli Swedish Alpine Ultra 110 km Nikkaluokta/Norrbotten Roland Engström
lördag 11 juli Tough Race 8 km Borlänge/Dalarna Dalregementsgruppen
lördag 11 juli Jordgubbsloppet 2,5 km – 12,8 km Jättendal/Gävleborg Jättendals IF
lördag 11 juli Varbergsloppet 1,3 km – 10 km Varberg/Halland Varbergs GIF
lördag 11 juli Musköloppet 1,6 km – 10 km Muskö/Södermanland Muskö IF
söndag 12 juli Bokenäsrundan 4,8 km Boenäset/Västra Götaland Bokenäs IF
tisdag 14 juli Jungfruloppet 6 km – 13 km Lummelunda/Gotland Gotlands Bro OK
onsdag 15 juli Victorialoppet 1,5 km – 9 km Borgholm/Kalmar IFK Borgholm
onsdag 15 juli Buggruset 5 km Malung/Dalarna Malungs SOFK
fredag 17 juli Viruddenloppet 5 km – 10 km När/Gotland När IF
fredag 17 juli Östersjöloppet 5 km – 10 km Karlshamn/Blekinge IF Udd
fredag 17 juli Kraftprovet (Lidingöloppet on Tour) 600 meter – 11,6 km Trollhättan/Västra Götaland Trollhättans SOK
lördag 18 juli Lurs backyard Ultra 6,3 km - Tanum/Bohuslän Team Mo & To
lördag 18 juli Hornsjön Runt 1,5 km – 11 km Löttorp/Öland Högby IF
lördag 18 juli Laholmsloppet 2,5 km – 12 km Mellbystrand/Halland Laholms IF-Friidrott
lördag 18 juli Marknadslöpet 2 km – 10 km Överkalix/Norrbotten Överkalix IF
söndag 19 juli Broloppet 500 meter – 10 km Sollefteå/Västernorrland Sollefteå GIF FIF
lördag 25 juli Brännöloppet 500 meter – 6,3 km Brännö/Göteborgs skärgård Brännöföreningen
lördag 25 juli Jämtland På Fötter 11,2 km – 21,1 km Östersund/Jämtland Marieby GIF
lördag 25 juli Falkenbergs Stadslopp 2,1 km – 10 km Falkenberg/Halland Falkenberg IK
lördag 25 juli Öland Marathon 42,2 km Löttorp/Öland Högby IF
lördag 25 juli Hermanövarvet 10 km Hermanö/Västra Götaland ?
lördag 25 juli Ölandsjoggen 1,4 km – 10 km Löttorp/Öland Persnäs AIF
lördag 25 juli Bockruset 5 km – 10 km Delsbo/Hälsingland Klubblöst
lördag 25 juli Vikenvarvet 2 km – 10 km Viken/Skåne Sans & Balans
onsdag 29 juli ATEA Kalmarmilen 10 km Kalmar/Småland Högby IF
torsdag 30 juli Karlskrona Stadslopp 5 km – 10 km Karlskrona/Blekinge OK Orion/Team Blekinge Löparförening
fredag 31 juli Kullaloppet 5,2 km – 11 km Rörum/Skåne Rörums SK/Simrishamns AIF
fredag 31 juli Läckövarvet 21,1 km Lidköping/Västra Götaland Kållandsö GOIF
fredag 31 juli Skövde Ultrafestival 1 h-48 h Skövde/Västra Götaland Team Ultra Sweden LK
Till toppen
Augusti
lördag 1 augusti Pålsjöterrängen Pålsjöterrängen 5 km – 10 km Helsingborg/Skåne Helsingborg SOK
lördag 1 augusti Baldersnäsjoggen 2 km – 12 km Dals Långed/Västra Götaland Dals Långeds IK
lördag 1 augusti Höga Kusten Marathon 10,55 km – 42,2 km Nordingrå/Västernorrland Nordingrå SK
lördag 1 augusti Musselloppet 10 km Lysekil/Västra Götaland Stångenäs AIS
lördag 1 augusti Tällberg Halvmarathon 21,1 km Tällberg/Dalarna Leksands OK
lördag 1 augusti Ö-Loppet 33 km Göteborg/Västra Götaland Vigor AB
lördag 1 augusti Vildmarksmilen 10 km -15 km Gävle/Gästrikland Hemlingby LK
lördag 1 augusti Vikbovarvet 42,2 km Vikbolandet/Norrköping Löparäventyret/Föräldrafitness
lördag 1 augusti Käglanloppet 12,5 km – 52 km Fellingsbro/Västmanland Fellingsbro AIK
tisdag 4 augusti Raukloppet 5 km - 11,5 km Fårö/Gotland Fårö IF
tisdag 4 augusti KK-Joggen KK-Joggen 1,2 km – 10,55 km Katrineholm/Södermanland Diverse Katrineholmsklubbar
onsdag 5 augusti Sörörundan 5 km – 10,55 km Gullspång/Västergötland Gullspångs IF
onsdag 5 augusti Ottfjället upp 6 km Vålådalen/Jämtland Vértex Fjällsportklubb
fredag 7 augusti Eskilstunaloppet by night 5 km – 10 km Eskilstuna/Södermanland Ärla IF, Råby-Rekarne IF
lördag 8 augusti Axa Fjällmarathon 13 km – 43 km Vålådalen/Jämtland Vértex Fjällsportklubb
lördag 8 augusti Kivijärviloppet 1,5 km – 12 km Kivijärvi/Norrbotten Kivijärvi IF
lördag 8 augusti Kåsebergaloppet 1 – 10 km Kåseberga/Skåne Glemmingebro IF
lördag 8 augusti Stockholm Ultra 50 km – 100 km Djurgården/Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK/Fredrikshof FI
tisdag 11 augusti Color Me Rad Color Me Rad 5 km Örebro/Närke Color Me Rad
tisdag 11 augusti Lidingöloppet on tour 10 km Jönköping/Småland IF Hallby SOK
onsdag 12 augusti Drakloppet 3 km – 21 km Sundsvall/Västernorrland Sundsvalls OK
onsdag 12 augusti Hamnmilen/Hamnjoggen 6 km – 10 km Luleå/Norrbotten Bergnäsets AIK
fredag 14 augusti - 16 augusti Trans Scania 246 km (trail run) Lund/Skåne Löparföreningen Lejonbragden
fredag 14 augusti Björkliden Arctic Mountain Marathon 50 km Björkliden/Norrbotten IFK Kiruna
lördag 15 augusti - 16 augusti Salomon trail tour - Järvsö 10 km – 52 km Järvsö/Hälsingland Evenemangsbolaget i Järvsö AB
lördag 15 augusti Göinge TrailRun 6 - 11 km Hässleholm/Skåne Hässleholms OK
lördag 15 augusti Midnattsloppet 10 km Stockholm Hammarby IF
lördag 15 augusti Prinsens Minne 555 meter – 21,1 km Halmstad/Halland Halmstads Garnisons IF
lördag 15 augusti Veberödsrundan Veberödsrundan 2 km – 21,1 km Veberöd/Skåne Björnstorps Idrottsförening
lördag 15 augusti Atea Norrköpings Stadslopp Atea Norrköpings Stadslopp 5 km – 10 km Norrköping/Östergötland GoIF Tjalve
lördag 15 augusti Tavelsjö Halvmarathon 300 meter – 21,1 km Tavelsjö/Västerbotten Tavelsjö Allmänna Idrottsklubb
lördag 15 augusti Hagenloppet (Lidingöloppet on Tour) Hagenloppet (Lidingöloppet on Tour) 10 km Skövde/Västra Götaland IF Hagen
söndag 16 augusti GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Borås/Västergötland SOK Knallen
tisdag 18 augusti UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
tisdag 18 augusti Blodomloppet 5 km – 10 km Jönköping/Småland OK Njudung
onsdag 19 augusti Stadsfestloppet 5 km Linköping/Östergötland IK Akele, IK Nocout.se
onsdag 19 augusti Lidingöloppet on tour 10 km Linköping/Östergötland Linköpings OK
onsdag 19 augusti Orderinvestloppet 700m - 7 km Knislinge/Skåne FK Göingarna
onsdag 19 augusti Bellmanstafetten 5 X 5 km (stafett) Djurgården/Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
torsdag 20 augusti Bellmanstafetten 5 X 5 km (stafett) Djurgården/Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
torsdag 20 augusti Blodomloppet 5 km – 10 km Örebro/Närke IF Start
fredag 21 augusti VP Citylopp 1 km – 10 km Vetlanda/Småland OK Njudung
lördag 22 augusti Oxelöloppet 600 m – 6,8 km Oxelösund/Södermanland SLK Oxelösund
lördag 22 augusti Östansjöloppet 500 meter – 10 km Östansjö/Örebro Östansjö SK
lördag 22 augusti Ultravasan 45 km – 90 km Oxberg-Mora/Dalarna IFK Mora, Sälens IF
lördag 22 augusti Bellmanstafetten 5 X 5 km (stafett) Djurgården/Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
lördag 22 augusti Midnattsloppet 10 km Göteborg/Västra Götaland Hammarby IF-Friidrott
lördag 22 augusti Nattloppet 5,6 km Kalmar/Småland Högby IF
lördag 22 augusti Citadelloppet Citadelloppet 700 meter – 10 km Landskrona/Skåne F&S Landskrona
lördag 22 augusti Dotteviksrundan 8,4 km Arvika/Värmland Dotteviks IF
lördag 22 augusti Vasastafetten 90 km (stafett) Smågan-Mora/Dalarna IFK Mora
lördag 22 augusti Mariestads Marathon 10,55 km – 42,2 km Mariestad/Västra Götaland Mariestads IF
lördag 22 augusti Blomsterloppet 5 km – 10 km Blomstermåla/Småland Ålems OK
lördag 22 augusti Brunskogsloppet - Lidingöloppet On Tour 10 km Arvika/Värmland Set Sail IF
lördag 22 augusti Torshälla Milen 10 km Torshälla/Södermanland Torshälla-Nyby IS
lördag 22 augusti Helags Marathon Helags Marathon 42,2 km Ljungdalen/Härjedalen Helags Marathon
lördag 22 augusti Brunskogsloppet 10 km Edane/Värmland Progress
lördag 22 augusti Handelsbankenloppet 7,5 km väg, stig Stenungsund/Västra Götaland Stenungsunds OK
söndag 23 augusti Luleå Trail 8 km Luleå/Norrbotten Team Lintzén
söndag 23 augusti Landskrona Marathon 21,1 - 42,2 km Landskrona/Skåne GF Idrott
onsdag 26 augusti Älven runt 4,6 km Borlänge/Dalarna Borlänge LK
torsdag 27 augusti Blodomloppet 5 km – 10 km Visby/Gotland VIF Gute Friidrottsklubb
torsdag 27 augusti Mjölbyfemman 5 km Mjölby/Östergötland IK Akele
torsdag 27 augusti Jägarmilen 10 km Kiruna/Norrbotten Korpföreningen Kiruna
torsdag 27 augusti Telge Stadslopp 5 km Södertälje/Södermanland Enhörna IF, Södertälje IF
lördag 29 augusti Skoskavet 0,6 - 10 km Håbo/Uppland Skokloster SK och Bålsta IK
lördag 29 augusti Brottbyrundan 0,8 - 20 km Brottby/Vallentuna Brottby SK
lördag 29 augusti The Color Run 5 km Gävle/Gästrikland The Color Run
lördag 29 augusti Vindbroloppet 5 km Uppsala/Uppland Vindbroloppet
lördag 29 augusti Kraftloppet 42,2 km – 72,2 km (ind-stafett) Finspång/Östergötland Finspångs AIK
lördag 29 augusti Trelleborgsloppet 5 km – 10 km Trelleborg/Skåne IFK Trelleborg Friidrott
lördag 29 augusti Mullsjö X-Trail 21 km Mullsjö/Jönköping Mullsjö SOK
lördag 29 augusti Edet Runt 1,9 km – 10,5 km Lilla Edet/Västra Götaland IK Bergaström Friidrott
lördag 29 augusti Bagheera Fjällmaraton Sälen 21 km – 42 km Sälen/Dalarna Malungs OK
lördag 29 augusti GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Växjö/Småland Växjö LK
lördag 29 augusti Hjulsjöjoggen 8 km Hjulsjö/Västmanland Hjulsjö Byförening LK
lördag 29 augusti Dundret Exteme Running 2 km – 22 km Gällivare/Lappland Gällivare SK
lördag 29 augusti Tough Viking 15 km Gärdet/Djurgården/Stockholm Tough Viking
lördag 29 augusti Skogsmarathon 10,5 km – 42,2 km Gävle/Gästrikland Hemlingby LK
lördag 29 augusti Bromölla Marathon 42,2 km Bromölla/Skåne Ryssbergets IK
lördag 29 augusti Trail Övik 1,6 km – 12 km Örnsköldsvik/Ångermanland Skogslöparna
lördag 29 augusti Skördeloppet 400 m – 10 km Hedemora/Dalarna Hedemora FK
söndag 30 augusti Color Me Rad Color Me Rad 5 km Malmö/Skåne Color Me Rad
söndag 30 augusti Solsidan Runt 5 km – 10 km Saltsjöbaden/Stockholm Saltsjöbadens IF
söndag 30 augusti Vretaloppet 1,5 km – 15 km Ljungsbro/Östergötland Vreta SoMK
söndag 30 augusti Väckelsångsloppet 2,3 km – 18,4 km Väckelsång/Småland Väckelsångs IK
söndag 30 augusti Karlstad Trailrun 6,5 km – 13 km Karlstad/Värmland CAPA
söndag 30 augusti Spring Xtreme Run Spring Xtreme Run 5 - 10 km Helsingborg/Skåne Magasin Spring och IS Göta
måndag 31 augusti Blodomloppet 5 km – 10 km Västerås/Västmanland Västerås FK
Till toppen
September
tisdag 1 september UrviksXtreme 7,5 - 15 km Stockholm Sundbybergs IK
onsdag 2 september Hälsoloppet 5 km – 10 km Huddinge/Stockholm Huddinge AIS
onsdag 3 september Stadionstafetten stafett 3x5 km Stockholms Stadion
lördag 5 september The Color Run 5 km Göteborg The Color Run
lördag 5 september Vildmarksloppet 32 km Bjursås/Dalarna Bjursås IK
lördag 5 september Halmstadmilen 5 km – 10 km Halmstad/Halland Halmstad BK
lördag 5 september Hagaloppet 5 km – 10 km Solna/Stockholm AIK
lördag 5 september Bråviksloppet 5 km – 21 km Norrköping/Östergötland Norrköping Triathlon
lördag 5 september John Bauer Trail Run 5 km – 21 km Jönköping/Småland IK Hakarpspojkarna
lördag 5 september Kilsbergens Trailrun 14 km Ånnaboda/Örebro AH Event/Nature Running
lördag 5 september Tjejmilen 10 km Djurgården/Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
lördag 5 september Stålisloppet 2 km – 10 km Sandviken/Gävleborg Högbo GIF
lördag 5 september Hässleholmsloppet 10 km Hässleholm/Skåne Hässleholms AIS
lördag 5 september Midnattsloppet 10 km Malmö/Skåne
lördag 5 september Smålandsstenarloppet 850 m – 14 km Smålandsstenar/Småland OK Vivill
lördag 5 september Hultsfreds hel-och halvmarathon 21,1 km – 42,2 km Hultsfred/Småland Hultsfreds LK
lördag 5 september Rådalunken 1 km – 18 km Lidköping/Västra Götaland Lidköpings VSK
lördag 5 september Violloppet 3,8 km – 7,6 km Flen/Södermanland Flens FS
lördag 5 september Sisjöloppet 1,1 km– 14 km Askim/Göteborg Askims IK
lördag 5 september Trekungaloppet 10 km Kungälv/Bohuslän Kongahälla AIK
lördag 5 september Bergslagsleden Ultra 46 km Örebro/Närke AH Event/Nature Running
lördag 5 september Torslanda Trail Race 5 km – 20 km Torslanda/Västra Götaland Johan Hansson, Magnus Jareflo
lördag 5 september Hyssnaloppet 38 km Göteborg Hyssnaloppet
lördag 5 september Höga Kusten Trail 43 km Örnsköldsvik/Västernorrland Naturkompaniet, Salomon, Team Nordic Trail och Höga Kusten Äventyr
lördag 5 september Skördeloppet 5 km – 10 km Hedemora/Dalarna Hedemora Friidrottsklubb
lördag 5 september GöteborgsVarvets seedningslopp 10 km Arvika/Värmland Set Sail IF
söndag 6 september Color Me Rad Color Me Rad 5 km Cityarenan/Göteborg Color Me Rad
söndag 6 september Sparbanksloppet 3,4 km Norrtälje/Stockholm Rånäs 4H
söndag 6 september Östgötamaran 42,2 km och stafett Linköping Norrköping/Östergötland IK Akele
söndag 6 september Rydsloppet 5 km – 10 km Linköping/Östergötland IF Linrace
söndag 6 september Tranåsloppet 500 meter – 15 km Tranås/Småland Tranås AIF/Tranås BoIS
onsdag 9 september Running For Change 2014 5 km – 10 km Göteborg Hungerprojektet/Rotaract
torsdag 10 september I form-loppet 5 - 10 km Täby/Stockholm Täby IS Friidrottsklubb
torsdag 10 september Lindholmenstafetten 4 X 2,5 km (stafett) Göteborg IF Kville
lördag 12 september - 13 september Salomon trail tour - Umeå 1,5 km – 50 km Umeå/Norrbotten Täfteå IK Skidor
lördag 12 september Lilla Martenloppet 1070 m – 1360 m Skene/Västergötland Skene sim-och idrottssällskap
lördag 12 september Örnsköldsviks Stadslopp 5 - 10 km Örnsköldsvik/Ångermanland City Sweden Sports Club & Sport&Adventure
lördag 12 september Tågloppet 44 km Enafors/Jämtland Konduktören
lördag 12 september Skräcklanmaran 21,1 km – 42,2 km Vänersborg/Västergötland LK TV-88
lördag 12 september Sigtuna Stadslopp 750 meter – 10 km Sigtuna/Stockholm Sigtuna Kommun
lördag 12 september Svarta Maran 8 km – 25 km Svartådalen/Västmanland Sätra IS och Svartådalens bygdeutveckling
lördag 12 september Helsingborg Marathon 42,2 km, stafett ca 4 x 10,5 km Helsingborg/Skåne Runners Society Helsingborg
lördag 12 september Granlunken 1,5 km – 10 km Luleå/Norbotten Luleå Långdistansklubb
lördag 12 september Bysjöloppet 1,3 km – 18 km Åtvidaberg/Östergötland Åtvidabergs IF-Friidrott
lördag 12 september Risveden Terräng Risveden Terräng 17,7 km Lerum/Västra Götaland Sjöviks SK
lördag 12 september Ljusnelöpet 6 km – 12 km Ljusne/Gävleborg Söderhamns Kommun
lördag 12 september Norasjön Runt 21,1 km Nora/Örebro IFK Nora
lördag 12 september DN Stockholm Halvmarathon 21,1 km Stockholm Turebergs FK, Hässelby SK och Spårvägens
lördag 12 september Göteborgs Jubileumslopp 10 km Göteborg Sävedalens AIK
lördag 12 september GötebogsVarvets Seedningslopp 10 km Strömstad/Bohuslän Strömstad LK
lördag 12 september Tjurruset Karlstad Stadslopp 250 meter – 10 km Karlstad/Värmland IF Göta Friidrott
lördag 12 september LöpRallarn 10 km Bottnaryd/Småland Bottnaryds IF, IF Hallby
lördag 12 september Sundsvalls brolopp 6 km – 21 km Sundsvall/Västernorrland Stockviks SF
lördag 12 september Östersundsstafetten 5 km Östersund/Jämtland Eventbolaget i Östersund & MittMedia AB
lördag 12 september Hjärtebarnsloppet 13 km Smedstorp/Skåne Gael Joly och vänner
lördag 12 september Go the Extra Mil(e) 3 km – 20 km Sollentuna/Stockholm Go the Extra Mil(e) Sverige
söndag 13 september Kurortsloppet 0,7 - 10 km Katrineholm/Södermanland Bie GoIF
söndag 13 september Running for change 5 - 10 km Göteborg Hungerprojektet och Rotaract
söndag 13 september I-Form-loppet Göteborg 5 - 10 km Göteborg I-Form
söndag 13 september Sicklaloppet 10 km Nacka/Stockholm Järla Orientering
söndag 13 september LasseMaja-loppet 6 – 23 km Arboga/Västmanland Arboga SK
söndag 13 september LasseMaja-loppet 1,5 km Arboga/Västmanland Arboga SK
söndag 13 september Malteloppet 6 km Munkedal/Bohuslän Maltes stig
fredag 18 september - 20 september Salomon trail tour Sälen 5 km – 21 km Sälen/Dalarna Sälen Trail Running
lördag 19 sepember The Color Run 5 km Lund/Skåne The Color Run
lördag 19 september Running for shelter ”Running 5 km - stafett Sundbyberg/Stockholm Running for shelter
lördag 19 september Örebro Action Run 7,5 km Örebro XSport AB
lördag 19 september Fight Cancer and Run Runrundan 400 m - 10 km Göteborg/Västra Götaland Fight Cancer and Run
lördag 19 september Fredsloppet 1,2 km - 10 km Göteborg/Västra Götaland Proletären FF
lördag 19 september Kistaloppet 1,7 km – 10 km Kista/Stockholm Husby Marathon LS
lördag 19 september Kretsloppet 400 meter – 10 km Borås/Västra Götaland SoKF Knallen, IK Ymer
lördag 19 september Lergöksloppet 700 meter – 10,2 km Ängelholm/Skåne FK Snapphanarna
lördag 19 september Kung Björn Loppet 10 km Uppsala Uppsala Löparklubb
lördag 19 september Topploppet 5 km – 10 km Hagaparken/Stockholm Hässelby SK/Spårvägens FK
lördag 19 september Löparfesten 5 km – 21,1 km Skanör/Falsterbo/Skåne IK Finish
lördag 19 september Black River Run 32 km – 161 km Västerås/Västmanland Västerås LK
lördag 19 september Lidingöloppet on Tour 10 km Uppsala/Uppland Uppsala Löparklubb
lördag 19 september Nya Broloppet 5 km – 10 km Motala/Östergötland Motala AIF
lördag 19 september Musikmilen 10 km Växjö/Småland IFK Växjö, Växjö LK
lördag 19 september Lergöksloppet 700 meter – 10,2 km Ängelholm/Skåne FK Snapphanarna
lördag 19 september Strängnäs Stadslopp – Lördagsruset 5 km – 10 km Strängnäs/Södermanland Balanze, Kyrkbackens VC
söndag 20 september Brotorp Trailrun 12,5 km – 25 km Bagarmossen/Stockholm Skogsluffarnas OK
söndag 20 september Gerdsken Runt 5 km – 10 km Allingsås/Västergötland Gerdskens BK
söndag 20 september Åsa-Flåset 5 km – 10 km Tidaholm/Västergötland Tidaholms SOK Sisu
söndag 20 september Tarstaborgsrundan 9 km Pålsboda/Närke Pålsboda GoIF
söndag 20 september Sunnerboloppet 2,2 km – 10 km Ljungby/Kronoberg Ljungby FIK, FK Finn
söndag 20 september Mälarömilen 10 km Ekerö/Stockholm Mälarö SOK
söndag 20 september Ulfveloppet 300 m – 12 km Södra Vi/Västergötland Södra Vi IF
söndag 20 september GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Borlänge/Dalarna Borlänge LK
lördag 26 september Lidingöloppet 1,7 km – 30 km Lidingö/Stockholm IFK Lidingö
lördag 26 september Sollidenloppet 5,9 km Borgholm/Öland IFK Borgholm
lördag 26 september The Color Run 5 km Uppsala/Uppland The Color Run
söndag 27 september Lidingö Tjejloppet 10 km Lidingö/Stockholm IFK Lidingö
Till toppen
Oktober
lördag 3 oktober Dalsland X-Trail 9 - 22 km Bengtsfors/Dalsland Dalsland X-Trail
lördag 3 oktober Run4Rights 5 km Göteborg MUD Africa
lördag 3 oktober Solviksloppet 400 meter – 4 km Bromma/Stockholm Bromma IF
lördag 3 oktober Malmö Halvmarathon 21,1 km Malmö/Skåne Malmö AI, Heleneholms IF
lördag 3 oktober TjurRuset 10 km Stockholm Hässelby SK och Spårvägens FK
lördag 3 oktober GöteborgsVarvets seedningslopp 10 km Umeå/Västerbotten IFK Umeå
lördag 3 oktober Mössebergslunken 500 meter – 10 km Falköping/Västra Götaland IK Wilske
lördag 3 oktober Äppleloppet Kaxholmen/Småland Äppledalen
söndag 4 oktober Falktouren 10 km Långasand/Halland Falkenberg Allstars
söndag 4 oktober TjurRuset 10 km Stockholm Hässelby SK och Spårvägens FK
söndag 4 oktober Tullinge-Tumba loppet 700 meter – 10 km Tullinge/Stockholm Tullinge-Tumba FF
söndag 4 oktober GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Mölndal Göteborgs FIF
söndag 4 oktober Hackmora Bergslopp 2,9 km Sågmyra/Dalarna Sågmyra SK
lördag 10 oktober Göteborg Marathon 21,1 km – 42,2 km Göteborg Solvikingarna
söndag 10 oktober Hellasloppet 1 km – 10 km Nacka/Stockholm Hellas Friidrottsklubb
lördag 10 oktober Toughest Toughest 8 km Göteborg Toughest
lördag 10 oktober Sörmland Ultra Marathon 50 km Stockholm Stockholms Långdistansklubb
lördag 10 oktober Å-Stadsloppet 5 km – 21,1 km Örebro/Närke KFUM Örebro
lördag 10 oktober Umemaran 21,1 km – 42,2 km Umeå/Västerbotten Jalles TC Umeå
lördag 10 oktober Billingehusloppet 1,6 km – 10 km Skövde/Västra Götaland IFK Skövde
lördag 10 oktober Running Lights 1,6 km X 3 eller 5 km och 10 km Alingsås/Västra Götaland Alingsås IF
lördag 10 oktober Mental Health Run 5 km Stockholm SLUP, SPF och Suicide Zero
söndag 11 oktober Hässelbyloppet 10 km Stockholm Hässelby SK
söndag 11 oktober Trailkungen 15 km Kungälv/Göteborg Trailkungen
söndag 11 oktober GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Trollhättan/Västergötland LK TV 88
lördag 17 oktober Sävedalsloppet Savedalsloppet 300 meter – 10 km Sävedalen/Göteborg Sävedalens AIK
lördag 17 oktober Växjö Marathon 42,2 km Växjö/Småland Växjö LK
lördag 17 oktober Varberg Halvmarathon 12,5 km – 21,1 km Varberg/Halland FK Friskus
lördag 17 oktober Stallarholmsloppet 5 km – 10 km Stallarholmen/Södermanland Stallarholmens SK
lördag 17 oktober Beat The Mountain beatthemountain-logo200 10 km Borlänge Beat The Mountain
söndag 17 oktober Linköping XC-Race 5 - 10 km Linköping/Östergötland Linköpings OK
söndag 18 oktober Helsingborgs Terränglopp 2 - 8 km Helsingborg/Skåne IS Göta
söndag 18 oktober GöteborgsVarvets seedningslopp 10 km Jönköping/Småland IK Hakarapspojkarna
söndag 18 oktober Höstmilen 1,5 km – 10,6 km Åby/Norrköping/Östergötland OK Kolmården
söndag 18 oktober Haninge Trail Haninge Trail 5 km – 16,7 km Haninge/Stockholm IKJ Haninge
lördag 24 oktober GöteborgsVarvets seedningslopp 10 km Södertälje/Södermanland Enhörna IF
lördag 24 oktober Valbo allhelgona night trail race 3 - 10 km Valbo/Gästrikland Valbo AIF
lördag 24 oktober Night Trail Run 5 km – 10 km Sollentuna/Stockholm Attunda OK
lördag 24 oktober Falktouren 10 km Åkulla/Halland Falkenberg Allstars
söndag 25 oktober Kärruset 5 - 10 km Gnesta/Södermanland OK Klemmingen
söndag 25 oktober Långa Tullinge-Tumba loppet 20 km Tullinge/Stockholm Tullinge-Tumba FF
söndag 25 oktober GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Skövde/Västra Götaland IF Hagen
söndag 25 oktober Yddingeloppet 6 km – 12 km Bara/Skåne Heleneholms IF
fredag 30 oktober - 1 november Salomon trail tour - Kullamannen 6 km – 14 km Björkeröd/Skåne Kullamannen
lördag 31 oktober Finalloppet 10 km – 18,8 km Skatås/Göteborg Göteborgs Skidklubb
lördag 31 oktober Kilsbergsleden 1,2 km – 14,7 km Örebro/Närke Örebro AIK
lördag 31 oktober Skanneloppet 3,9 km – 16,8 km Åstorp/Skåne IS Skanne
lördag 31 oktober Jätten Bule-löpet 2,5 km – 10 km Österbymo/Östergötland IFK Österbymo
lördag 31 oktober Sollidenloppet 5,9 km Borgholm/Öland IFK Borgholm
Till toppen
November
söndag 1 november Nordic Extreme Running 5 km - 10 km Tofta/Gotland Nordic Sport Event
lördag 7 november GöteborgsVarvets Seedningslopp 10 km Norrköping/Östergötland GoIF Tjalve
lördag 7 november Borås 6-timmars Tidslopp Borås/Västra Götaland SOK Knallen
lördag 7 november Vintermarathon 42,2 km Stockholm Fredrikshof IF
fredag 13 november Skatås mörkaste 7 km Göteborg IFK Göteborg orientering
lördag 14 november Jämjöhalvan 10,55 km – 21,1 km Karlskrona/Blekinge Team Blekinge LF
lördag 14 november Tömilen 5 km – 10 km Stockholm FK Studenterna
söndag 15 november Falktouren 10 km Lunnabol/Halland Falkenberg Allstars
lördag 21 november Kristianstad Trail 5 km - 21 km Kristianstad/Skåne Härlövs IF
lördag 21 november VXO Ultra 25 km - 50 km Växjö/Småland PepUp
lördag 21 november Äspöloppet 3,6 km Oskarshamn/Småland Oskarshamns SK Friidrott
Till toppen
December
lördag 5 december LuciaMarathon 42,2 km Bovallstrand/Bohuslän IK Granit
lördag 5 december Falktouren 10 km Knobesholm/Halland Falkenberg Allstars
lördag 12 december Lucialoppet 5,3 km – 10,6 km Visby/Gotland P18 IF
lördag 12 december Tjörnarparen – 50 & 100k Trail Ultra 50km – 100 km Tjönarp/Skåne Tjörnarps Motionsförening
lördag 12 december Skinklöpet 7,4 km Luleå/Norrbotten Luleå Långdistansklubb
lördag 12 december Lucialoppet 10 km Vretstorp/Örebro Östansjö Skidklubb
söndag 27 december Falktouren 10 km Höstena/Halland Falkenberg Allstars
torsdag 31 december Sylvesterloppet Helsingborg 5 - 10 km Helsingborg/Skåne Spring & IS Göta
torsdag 31 december Sylvesterloppet 10 km Göteborg Solvikingarna
torsdag 31 december Sylvesterloppet 5,8 km – 10,4 km Olofström/Blekinge UF Contact
torsdag 31 december Nyårsloppet 2 km – 10 km Vallentuna/Stockholm Vallentuna FK
torsdag 31 december Sylvesterloppet 1 km – 10 km Kalmar/Småland Högby IF
torsdag 31 december Sylvesterloppet 10,384 km Nora/Västmanland IFK Nora
Till toppen