Finnkampen 100 år

0
221

Med start på fredag blir det en friidrottsfest i dagarna tre, Finnkampen fyller 100 år och det firas i Stockholm. I fjol blev det dubbelförlust i Helsingfors och vi misstänker att på hemmaplan så ska det bli omvänt i år. På löpgrenarna är det många bra och intressanta starter, börjar vi med herrarna så ser det mycket bra ut.

800 meter, Kramer, Benjamin Åberg och Edvin Hagberg – en tuff gren där vi har bra spetts men får nog vara nöjda med att dela poängen med Finland. Däremot på 1500 meter med tre starka löpare, Pihlström, Danielsson och Jonathan Grahn – där ska vi kunna dominera. Det gäller även 5000 meter där Grahn och Danielsson får sällskap av unga Sebastian Lörstad (2008), så otroligt kul att han får chansen. 10 000 meter är ju ersatt av ett millopp på väg – vårt lag där har Europas bästa i Andreas Almgren, en formstark Suldan Hassan och David Nilsson som visat mycket bra form i sommar. Spännande! Vi ska sedan inte glömma 3000 meter hinder, ett lag i världsklass med Vidar Johansson, Simon Sundström och Leo Magnusson, grymt!

På damsidan ser det väldigt bra ut också, många nya, unga och hungriga löpare. På 800 meter är det Wilma och Julia Nielsen som tillsammans med Alice Magnell Millán ska göra livet tufft för finskorna – de har de helt klart möjligheten att göra. Systrarna Nielsen är rutinerade och kul att Alice är på framfart igen. Alla tre är födda på 2000-talet. Wilma får sedan på 1500 meter sällskap av Vera Sjöberg och rutinerade Yolanda Ngarambe, ett starkt lag. 5000 meter där har vi en annan rutinerad löpare som är tillbaka i blå/gult, Abeba Aregawi som varit borta under många år tar nu sats mot VM och hon kommer med all säkerhet dominera loppet och gå för en bra tid. Med sig har hon Linn Söderholm men också en väldigt ung tjej, Carmen Cernjul född 2007 som är riktigt stark och som absolut kan överraska många. På milloppet på fredagen får vi se nästa utgåvas 24H profil, Evelina Henriksson tillsammans med Carolina Johnsson och Hälles unga Liv Dinis. Ett starkt lag men det hade ju varit kul att ha med Lahti också.

Vi hoppas på en storslagen friidrottshelg som ska krönas med svenska segrar. Till sin hjälp har de en hyllningslåt, ”Ni har oss i ryggen” som framför av The Tallest Man on Earth och Moonica Mac. Flera av friidrottsstjärnorna är med och sjunger i kören. Lyssna på låten här: https://open.spotify.com/track/51Snii1N9DXZjh7LLjnlVW

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här