I utlottningen av startplats till Jönköping 5/10K fick vi in er rad löpare som vill testa formen. Vi valde ut tre av dessa och drog sedan lott, vinnare blev Joakim Björling från Norrköping.
Vilken distans avser du att springa i Jönköping?
Milen lockar mig.
Varför ska du vinna en startplats?
Jag har haft mycket strul under året med oregelbunden puls som tvingat mig att avbryta flera lopp, nu känner jag att formen är på uppåtgående och vill stämma av den efter allt strul. Dessutom vill jag inte lämna 2025 utan ett sub 40 lopp på milen.
Vad är ambitionerna?
Efter den här veckans pass så är ambitionen sub 39 och gärna en bit under det, vore kul att springa en minut snabbare än förra året.
Vi önskar Björling stort lycka till. De två andra som var med i finalen och dragningen av vinnare får senaste utgåvan som PDF. Det var Micke Stenbäck som också haft skadeproblem och nu vill klara sub 40 minuter och Håkan Öhlund som inte sprungit milen på 10 år, senast på 37.23, kanske är han ännu en sub 40 löpare.
Lycka till alla tre.
Ni kan läsa mer om loppet här och se resultaten efteråt: https://jonkopingmarathon.se/jonkoping-10k-5k/












![running[1]](https://springlfa.se/wp-content/uploads/2020/09/running1.png)