Oscar och Anna vann Kvarnloppet

    0
    122

    På lördagen avgjordes Kvarnloppet i Järfälla i Stockholm. Anna Rahm tog en överlägsen seger och Oscar Majling sprang hem en säker vinst i milloppet.

    FullSizeRender 23
    Herrsegraren Oskar Majling syns med 1293 på bröstet. Foto: Mikael Tisjö

    Några droppar regn började falla ner precis innan start på när Kvarnloppet skulle avgöras. Till löparnas glädje blev det inte långvarigt och även om det inte var någon sommarvärme att tala om så var det inte vädret som skulle sätta stopp för snabba tider.
    I herrklassen tog den flerfaldiga tidigare vinnaren Oskar Majling från Hässelby SK ledning direkt som till slut resulterade i en vinst med 33.03, 23 sek före tvåan Hugo Lindell Rånäs 4H.

    FullSizeRender
    Start för Kvarnloppet 2016. Foto: Mikael Tisjö

    I damklassen vann Anna Rahm, Huddinge AIS, en överlägsen seger med tiden 36.11, hela 6.01 före tvåan Sarah-Jane Barrable.
    Även ett femkilometerslopp avgjordes och där segrade Kalle Skarin, från Bromma, i herrklassen med tiden 17.33 och i damklassen vann Sara Jelvegård, Enhörna IF, på 20.48.

    Resultat, Kvarnloppet, 2016:

    LÄMNA ETT SVAR

    Vänligen ange din kommentar!
    Vänligen ange ditt namn här