Det var två landslagslöpare med EM i maraton i sikte senare i sommar, som visade klassen i 40-årsjubilerande Trosa Stadslopp.

Den något udda distansen 8,9 kilometer har varit intakt sedan starten 1987. En fredag kväll sent i juni, när starten går 21.00, gör också att den goda stämningen utmed banan är extra påtaglig.
”Det var ett väldigt roligt lopp med en riktigt bra publikstämning utmed banan”, sa loppets tvåa Ebba Broms, Spårvägens FK, som sprang i mål med tiden 31.51. Trea i damloppet slutade Anna Jonsson, FK Studenterna, med 32.09.

Ingen kunde utmana Hanna Lindholm, Eskilstuna Friidrott, som i ensamt majestät kunde vinna sin tredje raka seger i Trosa Stadslopp. Nu med tiden 30.21.
”Det var en bättre känsla ikväll, jämfört med SM-milen i Karlstad för två dagar sedan (då Hanna slutade på fjärdeplats). Jag har astma, som blir ännu värre av pollen. Det är svårt att veta vilka dagar som är bra eller dåliga. Det märker jag inte innan jag trycker upp farten i ett lopp”, konstaterade Hanna med segerkransen runt halsen.

2025 vann Hanna Lindholm Trosa Stadslopp med tiden 30.37 och 2024 segrade Hanna med 30.17 och nu alltså 30.21, så bra hög fart år efter år.
”Jag hade bra ben ikväll, inget att klaga på. Nu ska jag ta det lugnt med stadslopp och liknande och fokusera på maratonträning inför Europamästerskapen i augusti”, sa Hanna.

I herrloppet satta Ebba Tulu Chala, som liksom Hanna Lindholm ska springa EM i sommar på de klassiska 42 195 meterna, upp bra fart från början. Efter en del andra- och tredjeplatser i Trosa Stadslopp kom nu äntligen en seger. Vinnartiden skrevs till 26.36.
”Kul att vinna här, ett fint lopp. Jag fick en lucka direkt. Formen är bra, jag gick bara in för att vinna och tänkte inte på en bra tid”, förklarade Ebba Tulu Chala, Hässelby SK, som gjort 2.08.48 på maratondistansen.
Tvåa kom Heshlu Andermariam, Spårvägens FK, med 27.07, och trea David Nilsson, Högby IF, med 27.34.

Nu ska Ebba till Etiopien och vässa formen på hög höjd i en månad inför EM.
”Mitt mål på EM är att nå en så bra placering som möjligt. Det är det viktigaste”, berättade Ebba innan det var dags för prisutdelning.


Totalt lockade den 40:e årgången av Trosa Stadslopp cirka 2 000 anmälda deltagare inräknat barn- och ungdomsklasserna.
Friidrotts-EM arrangeras i Birmingham 10-16 augusti och maratonloppen avgörs på tävlingarnas sista dag 16 augusti.











![running[1]](https://springlfa.se/wp-content/uploads/2020/09/running1.png)
