Premiärmilen, ett säkert vårtecken…

0
228

Kl.11:00 var det start på Norra Djurgården för Premiärmilen som arrangeras av Marathongruppen och dessutom är seedande för Stockholm Marathon. En relativt flack och snabb bana utlovas. De bästa svenska löparna är i Danmark och springer terrängmästerskapen, men det bjöds ändå på många fina resultat.

Emil Danielsson, vann herrklassen med fina 30.40 (arkivbild)

I herrklassen var Spårvägens Emil Danielsson snabbast med fina 30.40. Tvåa var Huddinges Niklas Jonsson med tiden 31.08. Blott 18-åriga Emil Milan de la Olivia från Eskilstuna Friidrott sprang i på en tredje plats med tiden 31.35. Efter dessa tre var det sedan en lucka till 8 löpare som sprang på mellan 32.25 och 32.52. Alltså 11 killar under 33 minuter, hela 35 grabbar klarade sub 35 på milen.

Under 35 minuter var även segraren i damklassen, Mikaela Larsson sprang in på 34.53, långt före tvåan Carolina Wikström från LK Roslagen som hade 36. 39. Trea var Runacademys Malin Starfelt med 37.01. Totalt 15 tjejer klarade sub 40 på milen i dag.

Mikaela Larsson, snabbaste dam (arkivbild)

Se resultat HÄR

Cirka 3000 löpare sprang Premiärmilen.

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här