Dagens medlem…

0
43

Idag är det bara fem dagar till adresserna går till tryckeriet, är du inte med – skynda! Min ambition är att sända ut en sista påminnelse till de som ej har betalt under dagen, sedan är det fokus framåt. Framåt går det även för dagens medlem, Filip Ainourz tävlande för Stockholmsklubben IF Linnea.

Filip, nr
Filip, nr 1583 var snabbast av alla utanför SM klassen på årets SM mil. FOTO: Henrik Pehrson

Ett av jobben i #2 av medlemstidningen Spring handlar om IF Linnéa, den socialt seriösa löparklubben. I artikeln kan man läsa kort om Filip, klart vi vill veta mer:

Vem är Filip Ainourz?

Jag är civlingenjör som jobbar som kontorsråtta på IT-bolag inne i Stockholm City. Har alltid gillat att springa och att utmana mig själv fysiskt.

Hösten 2013 gick jag med i IF Linnéa, och tack vare umgänget med likasinnade växte löpintresset successivt. I löpningen drivs jag av att utmana mig själv och undersöka min potential, det sociala i mötet med andra löpare, och det allmänna välbefinnandet i att röra på sig utomhus. Tycker även om att upptäcka nya platser genom springandet.

Försöker springa 10-12 mil i veckan, fördelat på två intervallpass, ett långpass med lite fartökningar, och resten lugn distans . När jag tränar inför maran kör jag en del lite längre intervaller och hårdare långpass à la Canova-stuket. (red.anm: Renato Canova har tränat många marathonlöpare som gjort sub 2.05 på maran. En annorlunda filosofi som kort & enkelt bygger på tuffa distanspass)

Hur har året varit och hur ser planerna ut framåt?

2016 har varit ett fint år!  Hade satt upp mål om att springa milen under 34, halvmaran under 1.15, och maran under 2.40. Klarade av de två första målen inom loppet av en och en halv vecka i somras. Först 33,55 på 10 000 m på Långlöparnas kväll, sen halvan i Kalmar på 1.14.35. Båda loppen med en känsla att det finns mer att hämta.

Maran i Berlin blev ett misslyckande, med usel känsla från start och avhopp efter halva. Men det är ju upp- och nedgångarna som skapar kontraster, så nästa lopp som går bra kommer säkert kännas extra fint efteråt. Nu blickar jag fram mot Valencia Maraton i november, som får bli säsongsavslutningen. Hoppas komma in en bit under 2.40.

På sikt kan man lika väl sikta mot stjärnorna. Så varför inte maran under 2.30 om några år. Fast förstås inte säkert man kommer under 2.40 heller. Det är ju en del av tjusningen att aldrig riktigt veta :)

Du har gått med i Springklubben, varför?

Jag har gått med i springklubben för att det ger mig en känsla av inspiration och gemenskap i löpningens tecken. Allt från inblick i elitlöparens vardag, till info om kommande helgs lopp.

Vill du också bli medlem i klubben, inspiration och gemenskap i löpningens tecken. Plus läsa mer om IF Linnéa redan om någon vecka? Anmäl dig till klubben här så har du snart en utgåva i brevlådan. http://spring.prenservice.se/kodlandning?internetkod=436-4361001

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här