Midnattsloppet firade på lördagskvällen 45 år med nytt deltagarrekord och utsålt event.

Totalt i alla lopp i Midnattsloppet så var 45 000 personer anmälda till löparfesten på Södermalm i Stockholm. De flesta sprang 10 kilometer, men det fanns också 5 kilometer och en halvmara att välja på. De flesta deltagarna valde 10 kilometer.
Det var också på den distansen som elitlöparna samlades.

Yohannes Kiflay, Hässelby SK, vann loppet med 29.59. Tvåa slutade hinderspecialisten Simon Sundström, Djurgårdens IF Friidrott, med 30.06 och trea blev Senay Fissehatsion, från Tjalve i Norge, med 30.07. 35 män sprang under 35 minuter.

I damloppet var Evelina Henriksson, Umeå IF, i en klass för sig och vann med 34.16. Emmy Thorén, Hälle IF, tog hand om andraplatsen med 35.26 och trea slutade Johanna Bäcklund, Turebergs FK, med 35.43. 18 damer sprang under 40 minuter.
För artikelförfattaren blev det en tung kväll löpmässigt, men ett otroligt coolt lopp att delta i med otroligt mycket pepp utmed banan, både från arrangören och lördagsfirande publik. Tiden 43.46 förbättrar jag nästa år :).
Midnattsloppet fortsätter nu med lopp i Malmö 29 augusti, Göteborg 5 september och Helsingfors 12 september.








![running[1]](https://springlfa.se/wp-content/uploads/2020/09/running1.png)
