Vilket iskallt och supersmart gemomfört lopp Andreas Almgren stod för vid VM i halvmaraton i Köpenhamn. Vi har en svensk världsmästare i halvmaraton, smaka på den!

Här nedan ser ni Andreas Almgrens passertider, kilometer för kilometer från hans egen klocka.
Första milen avverkades på 27.54 och den andra på 27.26. Andreas taktik var tydlig. Ligga med i tätklungan och avgöra på slutet. Något som han lyckades med till fulländning. Ett svenskt VM-guld i långdistanslöpning. Även om vi vet om Andreas kapacitet, så är det en helt makalös insats av den 31-årige Turebergaren som knappt går att ta in. Bragdguldet och Jerringpriset borde vara självskrivet.
Tänk bara den konkurrens som finns i den världsomspännande idrott som långlöpning är. Förutom VM-titeln, så sänkte Andreas sitt eget Europarekord på de 21 097,5 meterna med 35 sekunder ner till 58.06. Vilket ger en snittfart på 2.44 min/km.










![running[1]](https://springlfa.se/wp-content/uploads/2020/09/running1.png)
