Dagens Springmedlem…

0
127

Dagens medlem gjorde en Stenmark, Björn Borg, eller varför inte en Johan Olsson i samband med EM finalen 1990 i Split. Jag hade ganska nyligen börjat springa och blivit intresserad av löpning. Satt vid teven och kollade finalen på 10 000m när plötsligt den svenska deltagaren lämnar hela fältet och springer i princip hela loppet själv. Jag får fortsatt gåshud vid minnet och är grymt stolt över att kunna prestera dagens medlem, Midde Hamrin.

 

Midde anno 2016, steget finns kvar...
Midde anno 2016, steget finns kvar…

Som sagt var, få friidrottare har imponerat så stort på mig som Midde gjorde på det loppet. Helt orädd gav hon sig i väg, vilken hjälte. Jag lyssnade här om dagen på Johan Olssons sommarprat, hans upplevelse av femmilen han vann i Val di Fiemme.. Lyssna gärna. Hans beskrivning förde mig tillbaka till just Split och Middes lopp, det oväntade, man stannar upp och bara gapar – hur är det möjligt? En svensk? Midde tillhör verkligen det absolut bästa vi haft inom svensk långdistanslöpning med bland annat sju svenska rekord. Klart man är nyfiken, hur är det idag?

Vem är Midde Hamrin?

Jag är 59 år och är gift har två barn. Är född och bor i Göteborg.  Jag är idrottslärare och jobbar på Kannebäcksskolan i Tynnered och på friidrottsgymnasiet Katrinelund. Jobbar också som tränare i Öis friidrott.

Jag har sprungit i stort sätt i hela mitt liv. Upptäckte tidigt när jag var riktigt ung att jag tyckte om att springa och orkade springa långt.

Varvade länge min idrottskarriär med basket, fotboll och löpning. Satsade sedan helt på basketen där jag spelade i Högsbo Basket. Vi vann 2 SM -guld och jag spelade i junior och seniorlandslaget.

Fick stipendium till Lamar University i Texas 1979. Spelade ett år med skollaget och sedan tog jag upp löparkarriären igen. Det rullade på snabbt och jag vann flera SM -medaljer och deltog EM, VM och OS.

Hur ofta tänker du på EM finalen i Split?

Finns ju många lopp som man har i minnet, men såklart är loppet på EM speciellt. Framförallt efter hur det utvecklade sig när de släppte iväg mig. Finns många andra lopp som också dyker upp i minnet som när jag var i Indien och det var elefanter på gatan.  Ofta tänker jag på gamla minnen när jag är just ute och springer.

Svenska rekordet blev du av med i år efter 26 år, reflektioner?

Lång tid, såklart. Finns ju fler rekord som stått längre. Riktigt roligt att Sarah Lahti slog rekordet. Hon sade till mig redan i vintras att hon skull ta det. Så jag var beredd!

Det har ju inte riktigt varit någon som satsat på att slå rekordet även om fler har haft kapaciteten. Tänker framförallt på Meraf Bahta. Det är ju min favoritdistans och känns så kul att det blir lite snack och intresse om 10 000m damer. Jag tror det kommer att lyfta grenen i Sverige. Det är en härligt utmanande distans, 25 varv på bana helt olika 10km på vägen. Jag är ganska övertygad att rekordet kommer att putsas rejält innan sommaren är slut.

Din löpning idag och framåt?

Jag tränar på och nu på sommaren blir det i stort sätt varje dag. Kör nåt intervallpass i veckan, borde vara 6-8x1km eller något liknade men ibland viker jag ner mig och det blir något kortare . Konstigt det där, jag vill ju köra tusingar, men vet ju känslan tills man kommer till sista intervallen! Roligt med intervaller att pusha sig och bli trött. Känslan är den samma som förr fast det är klart, det går ”lite” långsammare. Sedan blir ett långpass i veckan och resten distanspass. Under vintern blir det ca 5 pass i veckan. Jag är ju också tränare för Öisrunners och ibland springer jag med dem, längst bak!

Älskar fortfarande att springa och det är verkligen en livsstil.

Jag har inga tävlingsmål, än så länge i alla fall. Utan tränar på så mycket jag kan för att jag helt enkelt tycker om att springa. Njuter verkligen av varje mil och vill hålla mig skadefri. Springer de flesta milen med gamla landslagslöparen Annette Fischer . Vi springer fort, långsamt, långt, stannar och äter bär ibland och har även gåbackar (när ingen ser oss) och pratar massor. Verkligen livskvalité!

Du har blivit medlem i Springklubben, varför?

En självklarhet då jag brinner för löpning mer än något annat. Genom Springklubben kan jag följa framförallt svensk och även utländsk löpning på mycket bra sätt. Snabba bra resultat och reportage.

Tack Midde – Hoppas att vi får se dig på veterantävlingar framåt. Ev blir det VM i Göteborg 2020, bra långsiktigt mål :) Vill DU tillhöra samma klubb som Midde? Följa svensk löpning? Gå med i Springklubben – http://spring.pren.nu/

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här