Annelie och Erik "persade" i Valencia Marathon

    0
    89

    I nästan optimala förhållanden sänkte både Annelie Johansson, Hälle IF, och Erik Anfält, Örebro AIK, sina personliga rekord på de 42 195 meterna i Valencia Marathon.

    Stockholm Marathon 2014
    Annelie Johansson satte nytt personligt rekord i Valencia Marathon och sprang för första gången under 2.40 med 2.38,56. Arkivbild: Deca Text&Bild

    Valencia bjöd på riktigt bra löparväder. Sol, inte mycket vind och relativt behaglig värme. Kanske att det var några grader för varmt under slutdelen av loppet för att det skulle vara helt perfekt.
    VM-löparen Annelie Johansson från Borås sprang sitt livs första maraton under 2.40 när hon presterade 2.38,56. En förbättring av det tidigare ”perset” med en minut och nio sekunder.
    2.38,56 förstärker Annelies andraplats på den svenska årsbästalistan efter Isabellah Andersson. 2.38,56 räckte till en 15:e plats i Valencia Marathon.
    Ingrid Ziegler, Örebro AIK, slog också personligt rekord med 3.07,31. Gunilla Ekholm, IK Akele, noterade 3.15,28.
    39-Erik Anfält kapade nästan två minuter på sitt ”pers” ned till 2.25,04 och slutade på 25:e plats.
    – Inga kanonben idag. Det kändes ändå stabilt men inte så bra som jag hade hoppats på. Men visst är jag nöjd med ”perset”, berättar Erik efter loppet.
    2.25,04 är den fjärde snabbaste tiden under 2015 av en svensk löpare.
    Min ytterst sympatiske konkurrent som gjorde mig sömnlös veckan innan och fick mitt självförtroende att falla i småbitar
    Erik Anfält slog också han sitt personliga rekord i Valencia Marathon.

    Utan att veta exakt är det säkert många av följande som också slog sina personliga rekord i Valencia Marathon.
    Jonas Olsson, IK Akele, 2.32,34.
    Marc Lövgren Karlsson, Heleneholm, 2.33,49.
    Karl Andersson, IK Akele, 2.38,03.
    Oscar Nelson, IF Linnéa, 2.38,45.
    Markus Grönroos, GoIF Tjalve, 2.41,43.
    Andreas Nyhlén, IF Linnéa, 2.42,13.
    Håkan Andersson, Halmstad OK, 2.46,57.
    Erik Åström, IK Akele, 2.50,45.
    Jonas Lundkvist, IK Akele, 2.51,35.
    Björn Clasén, IK Akele, 2.52,38.
    John Mwangagi vann maratonloppet med 2.06,13. På damsidan var Beata Naigambo snabbast med 2.26,57.
    1 6 500 deltagare var anmälda till den 35:e upplagan av Valencia Marathon. Det sprangs också ett tiokilometerslopp med 8 500 löpare. Där vann Michel Bett med 29 minuter blankt och Jemayio Bikii, med 33.44.
    Resultat, Valencia Marathon 2015:

    LÄMNA ETT SVAR

    Vänligen ange din kommentar!
    Vänligen ange ditt namn här