Dagens medlem…

0
163

Dagens medlem är en nybliven mamma från skogarna i Jämtland, möt Beatrice Östman

Beatrice Östman laddar inför intervaller
Beatrice Östman laddar inför intervaller

Beatrice har ett litet problem med sin mail, när hon tryckt på send så får man mailet 7-8 gånger :) Men vi väljer ut ett och publicerar..

Vem är Beatrice Östman?

En tjej som bor i Hammerdal, en liten ort men mindre än 1000 invånare i Strömsunds kommun. Liten by men vackert med en egen sjö, Hammerdalssjön. Jag har nyligen blivit mamma men har sprungit lite tidigare 2011-2014 bla långa distansen på BAMM, 3 tjurrus, 1 tjejmil, AXA fjällmaraton på motionärsnivå så jag har inga värstingtider att briljera med. Gör precis under timmen på milen.

Annars har jag jobbat som gruppträningsinstruktör inom det mesta men nu bor vi i skogen i Jämtland med 6mil till närmaste gym så jag har tagit upp löpningen och kommer sikta på Salomon Trail 27km nästa år.

Hur har 2016 varit och vad händer framåt?

2016 var ganska ”tam” med trög träning eftersom jag inte visste om att jag var gravid tills jag var i v30. Jag var bara brydd och funderade på varför allt var så jobbigt och om ”jag verkligen är så otränad” men sen kom det ju en bebis 6 veckor senare, haha… Ambitionen är att hitta en löpcoach för motionärer som kan hjälpa mig med ett bra upplägg med kontinuitet och hålla mig hel.

Du har gått med i Springklubben, varför?

Jag har gått med för jag älskar löpning helt enkelt, jag vill ha något extra att se fram emot och sen inspireras och upptäcka nya spännande lopp/människor!

Tack Beatrice, får en känsla av att du har många härliga rundor att springa vid er sjö. Du får starta en onsdagsklubb för byborna i Hammerdal, det behövs en eldsjäl i varje ort. Du får rollen i Hammerdal.. Lycka till och håll oss informerade om löpningen i Jämtland. Vill du och ha något att längta efter, ett inspirerande magasin – Klicka in här: http://spring.pren.nu/

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här