Det är i Zagreb det händer!

0
344

I september i fjol satte Andreas Almgren nytt svenskt rekord i Zagreb på 3000 meter när han sprang på 7.39,44. Andreas var i superbra form efter Finkampsseger och även det fantastiska rekordet på 5000 meter.

Ett år senare står 19-åriga Jonathan Grahn på startlinjen i Zagreb och presterar det bästa han gjort någonsin, 7.43,38 på 3000 meter. Det är inte långt efter Andreas tid och det är ett nytt svenskt juniorrekord. Det gamla rekordet sattes 1988 av Morgan Tollofsén och var på 7.57,22, dvs Jonathan putsar det med nästan 15 sekunder. Men, det mest imponerande är nog att sätta det i ett Europaperspektiv, det var nämligen den näst snabbaste tiden någonsin av en junior i Europa. Bara 18 hundradelar från Europarekordet.

Simon Sundström och Vidar Johansson var också på plats i Zagreb och sprang 3000 meter hinder. Simon sprang in på 8.18,09, nytt personligt rekord och Vidar var precis efter med 8.18,52, säsongens bästa lopp. Kramer sprang 800 meter och gjorde ett mycket bra lopp där han slutade trea med fina 1.45,10.

Arkivbild från tidigare i år när Jonathan Grahn vann JEM guld på 3000 meter. Dela text&bild

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här