Rekord på Bjäre trail!

0
309

I helgen avgjordes den åttonde upplagan av det tuffa trailoppet Bjäre Trail med start och mål i Båstad. Loppets krävande bana består av 17 kilometer med cirka 550 höjdmeter, träd som ska över och under, elstängsel som ska passeras, en ravin som ska besegras och ganska mycket obanad terräng. På tre ställen längs banan finns det rep som man kan använda för att ta sig upp eller ner, med andra ord en otroligt utmanande bana. Trots detta väljer en del att springa två varv och faktiskt finns det också de som väljer tre varv, alltså 51 kilometer.

En av dem som springer 51 kilometer är Erik Wikström, konditionsfenomenet från Borås som årligen lyckas vara topp 100 på både Vasaloppet och Lidingöloppet. Erik har vunnit Bjäre Trails långa sträcka 4 år i rad innan och stod även högst upp på pallen i år. Hans snabbaste tid är 4.28 och det har oftast legat där runt 90 minuter per varv. Eriks varvtider brukar vara snabbare än de som vinner 17 respektive 34 kilometer, så en helt makalös prestation. Många undrade hur det skulle gå i år, enligt Strava hade Erik snittat cirka 2 mil löpning i veckan, men han tränar ju mycket annat. Och det räckte definitivt till en femte raka seger med tiden 4.53, han var jämfört med tidigare år ganska oberörd när han sprang över mållinjen 30 minuter före tvåan, hemmalöpare Jan-Jakob. I damklassen över 51 kilometer fick fjolårsvinnaren Hanna Aho se sig besegrad av Falkenbergs Catrine Gunnarsson som med 5.24 var trea av alla på de tre varven.

Erik vinner femte gången i rad!

Dagens snabbaste löpare var dock en kille som sprang 34 kilometer, Linus Hultegård. Linus som för några veckor sedan representerade Sverige vid VM i traillöpning var både stark och snabb med två varv på cirka 1.24 så nådde han mållinjen på 2.47, ett nytt banrekord på 2 varv. Faktiskt gick hans andra varv lite snabbare vilket är väldigt ovanligt på denna bana som Linus själv blev överraskad över.

–Jag hade hört att den skulle vara tuff, men detta var värre än jag kunde föreställa mig, framför allt med alla de tekniska partierna.

Tvåa och hela 36 minuter efteråt kom Lerums Simons Sjöstedt som i sin tur var minuten före Filip Larsen. Sexa av alla på 34 kilometers banan var Madelaine Svantesson som vann damklassen med fina 3.54, 10 minuter före tvåan Suzanne Uhlén.

Största klassen är den som springer ett varv, snabbast av alla där var tjejen som vann damklassen, Emma Martner från orienteringsklubben OK Pan i Kristianstad. Hon kom i mål på 1.29.28 och var den enda av alla som sprang ett varv som fixade sub 1.30. Tvåa bland damerna var Linus Hultegårds fru, Evelina med 1.31.14. På herrsidan var det Malte Lessing från Täby som segrade med 1.30.50, tvåa var Oskar Törnebrant med 1.32.57 och trea Anton Lindholm med 1.33.09.

Bjäre trail erbjuder även en 12 kilometer slinga där man helt enkelt tagit bort en del av 17 km rundan. Även här var det en tjej som var snabbast, Linnea Kronheffer var nära att klara sub timmen men kom i mål på 1.00.49. En löpare har genom åren klarar det under timmen, Krister Sellman med 59.02. Men Linnea var den snabbaste damen i år och även den snabbaste damen någonsin på sträckan. Cecilie Clement var tvåa och fjolårssegraren Helena Bjälkemo trea. Christoffer Nilsson från Hässleholms Freeflow var snabbast av killarna med 1.02.40, tvåa var Joel Toft Sigfridsson och trea Fredrik Henriksson.

Bjäre Trail satte rekord med 320 startande och 303 fullföljande, loppet var slutsålt flera dagar innan start vilket är ett skönt tecken på att löparna börjar hitta tillbaka till loppen efter pandemin. Som vanligt var stämningen på topp och nöjda deltagare såg fram mot nästa års lopp. Daniel Karlsson fanns på plats med sin kamera och både tog bilder och skapade en film, filmen ser ni här: https://youtu.be/X9BE0rGg_As

Resultat:  http://www.bjarerun.se/

Här kommer även en rapport från en av deltagarna, Maria Svensson:

Bjäre trail 17k och 600hm 🔥
Frågade Lisa om hon var sugen på en utflykt ihop. Det var hon🥰 Vi signa upp för Bjäre trail, ett lopp bara ett stenkast från oss, som vi aldrig tidigare sprungit. Magisk varierad terräng, fantastiska vyer och bara helt ljuvlig trail. Sjukt utmanande med långa branta backar som blev ännu brantare ju längre in i loppet man kom. Tuffaste loppet jag kört skulle jag nog säga. Länge sedan jag kände att mjölksyran fullkomligt spruta ur kroppen från alla håll och kanter som idag😅
Blev lite antiklimax imorse när Lisa fem min innan avgång meddelar att hon fått en akut grej och inte kunde följa med❤️ Säger till Kim, amen jag skiter i det. Nej det gör du inte svarar han. Du drack inte en droppe alkohol igår på årets cykelkamp pga detta race. Klart att du måste springa! Jo, okej jag drar nu då…😬
Starten går och jag hänger på de snabba killarna. Det är små startgruppen så att alla ska kunna få en schysst resa mot mål.
Efter redan 200 meter håller vi på att springa fel. Shit! Här gäller det att inte bli själv. Startar nog lite för fort och blir så jävla trött typ direkt. Långa tekniska utförslöp som sliter något djävulskt på benen pga att jag inte vågar släppa på (plus inte jättestarka lår). Jag går i evighetslånga uppförsbackar samtidigt som jag flåsar som gud vet vad. Jag kryper upp för ett berg bredvid ett stort vattenfall och det är samtidigt så otroligt fint. Jag får kriga mycket både fysiskt och psykiskt för att orka keep it up👊🏼 Jag har noll kontroll över benen nu. De är helt ur funktion typ🥵 Börjar nästan gråta när vi för 12 gången springer upp för Hallandsåsen igen (det var kanske ”bara” för sjätte gången, men ni fattar känslan) jag är såå slut.
Nu är det inte långt kvar. Jag pressar på i en uppförsbacke och ser till att skapa en lucka för tjejen bakom som jag gett mig fan på att vinna över👊🏼 Springer sen på en bro utan kanter, kanske 40cm bredd med stup på 3m. Tror jag skriker till för det känns som jag får världens svindel😱 Jävlar vilken balansgångsövning såhär på slutet på ett race😅
Sen kom jag äntligen i mål🙌🏼 Väldigt nöjd med att dessutom lyckas knipa en 9e plats⭐️ (av 59 tjejer).

 

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här