Robel Fsiha imponerade i terrängen

    0
    103

    Spårvägens FK gjorde en stark insats i Europacupen för klubblag i terränglöpning.

    Robel Fsiha är i fin form och svarade för ett mycket starkt lopp när Europacupen för klubblag i terränglöpning avgjordes i helgen. Arkivbild: Josefine Loftenius

    Davis Kiplangat, Sporting club de Portugal, vann överlägset med tiden 29.44 på de drygt 10,3 kilometerna. Kiplangats klubb vann också lagtävlingen.

    Robel Fsiha svarade för en kanoninsats i Spårvägenslinnet när han sprang i mål på en femteplats med 30.28. Robel besegrade många namnkunniga löpare.

    Olle Walleräng slutade på 32:a plats med 31.36. Oliver Löfqvist landade på 31.59 vilket räckte till 42:a plats. Emil Danielsson kom på 48:e plats med 32.08.

    Dessa fyra räknades in i laget som slutade på en fin sjätteplats av de 21 lagen som var på plats. Fredrik Uhrbom sprang i mål på 79:e plats med 33.04.

    Europacupen för klubblag i terränglöpning arrangerades i Mira, Portugal.

    LÄMNA ETT SVAR

    Vänligen ange din kommentar!
    Vänligen ange ditt namn här