Svenska glädjebesked i Barcelona

    0
    30

    Isabellah Andersson och Mustafa Mohamed visade fin form i Barcelona halvmarathon. Dessutom blev det ett härligt dunderpers av Cecilia Norrbom.

    Isabellah 12
    Isabellah Andersson har siktet inställt mot maratondistansen i OS i Rio och fick ett bra formbesked i halvmaran i Barcelona. Arkivbild: Mikael Grip

    Isabellah verkar ha haft siktet inställt på sitt egen svenska rekord på de 21 097,5 meterna i Barcelona. Det lyckades inte riktigt, men 1.10.50 är ändå ett styrkebesked av Hässelbylöparen som har siktet inställt på att kvalificera sig till maratonloppet vid OS i Rio. 1.10.50 gör att Isabellah är klar för VM i halvmaraton i Cardiff 26 mars om hon själv vill. Ett scenario som kanske inte är så troligt eftersom Isabellah satsar hårt på Tokyo Marathon i slutet av februari. Isabellah passerade första milen i Barcelona på 33.02. Även Cecilia Norrbom, Spårvägens FK, och Charlotte Karlsson, Hässelby SK, var på jakt efter bra tider i Barcelona. Båda hade ambitionen att ta sig ned mot 1.15. Med som ”hare” var Fredrik Uhrbom.
    Cecilia Norrbom gjorde en riktigt bra insats och slog dunderpers med 1.15.17 (pers med över fem minuter!) vilket räckte till en 13:e plats i fältet. Hade Cecilia gjort den tiden förra året så hade bara Isabellah varit snabbare än henne i den svenska statistiken, så det är ett ordentligt lyft av henne som mycket väl kan räcka till en start vid friidrotts-EM i Amsterdam i sommar.

    Trosa stadslopp 2014
    Cecilia Norrbom fick ett jättelyft i Barcelona Halvmarathon och kan nu ta en plats i det svenska EM-laget till Amsterdam i sommar.

    Charlotte Karlsson slutade på 18:e plats med 1.17.18. Florence Kiplagat har slagit världsrekord på distansen både 2014 och 2015 i Barcelona. Nu blev det en betydligt beskedligare segertid med hennes mått mätt med 1.09.19. Isabellah var alltså inte speciellt långt efter världsrekordhållaren när hon slutade tvåa med 1.10.50.
    Barcelona är känd för sin flacka och snabba bana. Men under senare delen av loppet ska en kraftig vind ha stört löparna en hel del, vilket förklarar de ganska modesta vinnartiderna.
    Herrloppet vanns av Vincent Kipruto med 1.02.54.

    Finnkampen 2014, Helsingfors
    Mustafa Mohamed sprang sin snabbaste halvmara på fyra år i Barcelona.

    Mustafa Mohamed öppnade första milen med 30.27 och fick 1.04.19 i mål vilket resulterade i en åttondeplats. Ullevilöparen John Börjessson debuterade på sträckan med 1.07.17 vilket räckte till en 32:a plats. Andreas Åhwall, Hässelby SK, hade siktet inställt ned mot 1.05 men fick nöja sig med 1.07.40 och en 35:e plats. Vid passeringen tio kilometer hade Andreas 31.11 och var i det läget sex sekunder före John.
    Jens Nielsen, Spårvägens FK, kom på 51:a plats med 1.09.58. Martin Holm, FK Studenterna, hade 1.10.41 på 57:e plats och Jan Troeng slutade på 68:e plats med 1.12.07.

    Resultat, Barcelona Halvmarathon:

    LÄMNA ETT SVAR

    Vänligen ange din kommentar!
    Vänligen ange ditt namn här