Ett av Sveriges mest populära millopp genomfördes under söndagen i Hässelby, Hässelbyloppet. Det bjöds på ett härligt höstväder på det anrika lopp som har genomförts i dagens form sedan 1988. Men, loppet har faktiskt en historik som går tillbaka till 1915. Läs mer här
Snabbast sedan 1988 är Musse som med 29.21 år 2010 har ett banrekord som det lär kräva en Jonas eller Andreas att hota. Damrekordet på 33.02 finns det dock en del kvinnor som skulle kunna hota, bland annat Emma Löfqvist som vi skrev om för några veckor sedan. I helgen sprang hon helt ensam i regn och vind Göinge Spring på 33.54 och spöade alla grabbarna på plats. Läs om hennes tidigare lopp här
Snabbast i går var Ebba Tulu Chala som drog ifrån övriga på andra halvan, segertiden blev 30.09 efter att ha passerat 5 km på 14.59. Vid 5 km var det fem löpare med i klungan men övriga fick det lite tuffare på andra halvan som är lite mer utmanande. Tvåa blev Archie Casteel med 30.27 och trea unga hemmalöparen Yohannes Kiflay med 30.33. Yohannes hade starka löpare som Kalle Berglund, Smångs och Daniel Lundgren bakom sig. Av de 1749 grabbarna som sprang var det 45 som klarade sub 35 minuter.
I damklassen segrade överraskande Ida Andersson på 35.10. Hon besegrade favoriten Lovisa Kissa från Uganda med 14 sekunder. Kissa har under den senaste månaden vunnit både halvmaran i Stockholm och 15 km på Lidingöloppet så det var en riktigt grym prestation. 17 av de cirka 800 tjejerna som sprang klarade sub 40 minuter.
Resultaten hittar ni här
