Lååset dominerade i Påsksmällen

0
220

På annandagen var det dags för 45:e upplagan av Påsksmällen i Enhörna. Precis som många andra lopp hade de en liten ökning av deltagare med cirka 300 anmälda inklusive barnklasserna. De nåde dock inte upp till siffrorna innan pandemin, 400 startande 2019. Påsksmällen genomförs på en ganska tuff 5 kilometers slinga där man springer ett eller två varv, första 2,5 km är platt asfalt sedan viker banan in på en grusväg med två rejäla stigningar där den sista ”grisbacken” knäcker en del. David Nilsson har banrekordet på ett varv, 14.42 och Nassir Dawoud har sprungit milen på 30.27. Bästa damerna är Sanna Mustonen med 16.43 och Dorcas Cheserek med 34.34.

Låsset i ensam majestät

I går fick Kristoffer Låås springa helt själv och under de omständigheterna göra 31.01 på en bana som dessutom var ganska tung på grund av fukt i gruset imponerar stort, berättar tävlingsledaren Henrik Kvarnlöt. Han var hela 2.46 före dagens tvåa, Johan Giberg från arrangörsklubben Enhörna IF. Snabbaste tjej var Weronika Brzuchalska med 37.39, hon var 20 sekunder snabbare än Louise Wiker med 37.59. Trea av tjejerna var Elimina Saksi som från och med nästa utgåva av magasin Spring kommer ha spaningar i magasinet – missa inte det. En annan Springbekant, Mikael Grip som satsar mot SM 10 km landsväg i Ystad hade stolpe ut i jakten på sub 40, 40.02 blev det. Grip var 26:a i mål, 25 löpare klarade sub 40 på milen.

På 5 kilometers loppet var Jimmy Nilsson snabbast med 18.08, endast 2 sekunder före Joel Sjöstrand. Trea av alla var snabbaste dam, Elina Johansson med 18.18.

Alla resultat hittar ni här:

Foto: Magnus Ljung

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här