Även om Nattloppet först och främst är ett upplevelselopp så korades också två vinnare.

– Visst är det ett upplevelselopp. Men när väl starten går så är det seger som gäller, sa Lotta Nyberg, från arrangörsklubben Högby IF, innan prisutdelningen på Larmtorget.
Hon var något osäker på benen innan start.
– Ja, jag sprang VP-Milen igår kväll och visste inte riktigt hur det skulle kännas. Men det var inga problem, snarare tvärtom. Benen kändes lätta.

39.10 på milen i Vetlanda och en andraplats byttes ut mot 19.14 på de 5,1 kilometerna i Nattloppet och en säker seger.
– Alltid kul att vinna. Det här är ett riktigt häftigt lopp, sa Lotta.
Klubbkompisen Mikael Bäcklund ville inte vara sämre och tog hand om segern i herrklassen med 16.53.
– Det är en del kullersten, mörkt och svårt att komma fram ibland. Men det är förutsättningarna i sådana här lopp och det är kul, tyckte Mikael som på grund av skador inte kunnat göra sig själv rättvisa den här säsongen.

Men ett prydligt personligt rekord på 5 000 meter bana har det blivit med 15.49.
– Istället för löpning har jag kört mycket på gym. Men nu hoppas jag att det ska lossna även med löpningen, sa Mikael efter segern i Nattloppet.