Tuffa etiopiska dubbleringar

    0
    54

    Först Atea Norrköpings Stadslopp och sedan Midnattsloppet i Göteborg. De etiopiska löparna var riktigt tävlingssugna under lördagen.

    160820 XXX den 20 augusti 2016 i Norrköping.  Foto: Josefine Loftenius / Peter Holgersson AB
    Yetsedaw Minale vann både Atea Norrköpings Stadslopp och Midnattsloppet i Göteborg under lördagen. Foto: Josefine Loftenius / Peter Holgersson AB

    Yetsedaw Minale har vunnit alla lopp han har kört sedan han kom till Sverige i början på sommaren. På lördagen hade han fullt upp. Först slog Minale banrekordet på den knixiga milbanan i Norrköping när han vann med tiden 29.37. Den starten var klockan 14.00. Då hade han åkt från Göteborg, där han bor, till Norrköping på morgonen.

    Sedan åkte han tillbaka till Göteborg och stod på startlinjen klockan 22.00 för ytterligare en mil i Midnattsloppet. En mil som dessutom är mer kuperad än i Norrköping.

    Även nu segrade Minale. Tiden blev 30.03. På de fem första platserna blev det etiopiskt med Tola som tvåa med 30.15 och Yadele som trea med 30.19.

    I damklassen var de tre första i Midnattsloppet också bland de tre första i Norrköping. Webalem Ayele vann i Norrköping med 33.59, före Genet Beyne 34.34 och Roman Mengistu 36.46.

    På kvällen var Mengistu den piggaste och vann med 35.25 före Beyene 35.26 och Ayele 35.29.

    Bästa svenska var Johanna Larsson, Örgryte IS, med 38.50. I herrklassen var Jonathan Weichbrodt, Mölndals AIK, främsta svenska löpare med 32.47 på sjätteplats.

    Totalt sprang 3 777 löpare i mål i herrklassen och 3 981 i mål i damklassen i Midnattsloppet i Göteborg.

    Resultat, Midnattsloppet Göteborg 2016:

    LÄMNA ETT SVAR

    Vänligen ange din kommentar!
    Vänligen ange ditt namn här